poniedziałek, 2 grudnia 2024

Europejski projekt edukacyjny Szkoły Podstawowej im. kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego w Warcie

Szkoła Podstawowa im. kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego w Warcie zakończyła realizację drugiego międzynarodowego projektu edukacyjnego „Przyszłość Ziemi w naszych rękach”, finansowanego przez Unię Europejską w ramach akredytacji programu Erasmus+ w sektorze edukacji szkolnej. Projekt miał na celu rozwijanie świadomości ekologicznej oraz kluczowych kompetencji uczniów poprzez działania edukacyjne i współpracę międzynarodową.

Ekologia i współpraca w podczas zajęć:

W mobilności do Grecji wzięło udział 10 uczniów, którzy wspólnie z greckimi rówieśnikami ze szkoły z Gymnasio Katerinis zgłębiali tematykę zmian klimatycznych oraz sposobów zapobiegania im. W międzynarodowych zespołach uczniowie pracowali nad prezentacjami poruszającymi takie zagadnienia jak globalne ocieplenie, wycinka lasów, recykling i odnawialne źródła energii. Praca ta nie tylko rozwijała ich wiedzę ekologiczną, ale także umiejętności komunikacji w języku angielskim oraz pracy zespołowej.

„To była wyjątkowa okazja, by młodzież mogła nauczyć się, jak ważne są działania na rzecz ochrony środowiska, a jednocześnie nawiązać międzynarodowe przyjaźnie i rozwijać swoje umiejętności językowe.” – podkreśla jedna z opiekunek grupy.

 

Program kulturowy:

Poza zajęciami edukacyjnymi uczniowie uczestniczyli także w bogatym programie kulturowym. Odwiedzili m.in. Meteory – wpisane na listę UNESCO klasztory wznoszące się na wysokich ostańcach, gdzie mogli zobaczyć jak przyroda harmonijnie współistnieje z historią i kulturą. Wyjątkowe wrażenia zapewniła również wizyta na wyspie Skiathos, gdzie podziwiali morskie ekosystemy i piękno greckiej przyrody. W Centrum Informacji o Olimpie uczniowie zdobywali wiedzę z zakresu geologii i ekologii regionu, będących cennym uzupełnieniem ich zajęć projektowych.

 

Podsumowanie i refleksje:

Projekt zakończył się spotkaniem podsumowującym, podczas którego uczestnicy przedstawili wyniki swojej pracy – starannie przygotowane prezentacje oraz wnioski płynące z mobilności. Każdy z uczniów otrzymał certyfikat potwierdzający udział w projekcie, a pożegnanie z greckimi uczniami i nauczycielami dostarczyło wielu wzruszeń.

 

Efekty projektu:

Dzięki uczestnictwu w projekcie uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat ekologii i zmian klimatycznych oraz nauczyli się, jak ważna jest współpraca międzynarodowa i zaangażowanie każdego z nas w dbanie o przyszłość naszej planety. Realizacja tego projektu stała się dowodem na to, że edukacja poprzez doświadczenie jest jednym z najlepszych sposobów nauki.

 

Szkoła Podstawowa im. kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego w Warcie dziękuje wszystkim zaangażowanym w realizację projektu i zapowiada kontynuację działań na rzecz edukacji ekologicznej oraz współpracy międzynarodowej. 

1 komentarz:

  1. Realizacja tego projektu stała się dowodem na to, że edukacja poszła w las i 2 lata nauki zdalnej nic nie dały. Wiedza ekologiczna to chyba ograniczenie niepotrzebnego transportu w czasach kiedy możemy komunikować się zdalnie tak też możena było rozwinąć umiejętności jezyka obcego. Hipokryzja poziom zmistrza i jeszcze ten program kulutrowy gdzie szczegółowo podano gdzie jeszcze jeździli na wycieczki ale nic tym czym by nas niewykształconych oświecić. PS: Zmiany klimatu mamy tyle ile pór roku i od lat jest naturalnym cyklem przyrody, że są okresy lat gdzie są srogie zimy i zimy cieplejsze tylko nikt tego niechce omawiać bo nie było by czym straszyć i wydawać tak "rozsądnie" naszych pieniędzy jak na takie projekty. Wcześniej mówiono o dziuże ozonowej teraz cisza , potem mówiono ociepleniu klimatu jak nie wyszło i lodowce się ostatnio odbudowały to teraz zmienili nazwe na zminay klimatu, a jak mówili że rafy koralowe wyginą to jak się odbudowały są wieksze niż kiedykolwiek to też już nikt tego nie mówi. A jak rakiety/statelity z imperia wystrzeliwują na hurtową skale tego nikt nie krytykuje.

    OdpowiedzUsuń