wtorek, 24 września 2024

Podsumowanie działań edukacyjnych „ELEKTROŚMIECI ODDAJESZ – NAGRODY DOSTAJESZ”

Podsumowanie działań edukacyjnych „ELEKTROŚMIECI ODDAJESZ – NAGRODY DOSTAJESZ” - szkoły z Koźminka, Opatówka, Wróblewa, Wągłczewa oraz Sieradza zajęły czołowe miejsca w konkursie.


W Sali edukacyjnej Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych w Sieradzu podsumowaliśmy wspólny projekt edukacyjny Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” oraz  ASEKOL PL Organizacja Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego i Organizacja Odzysku Opakowań S.A. wspólnie z ENVIROPOL PL Sp. z o.o., pn. „Elektrośmieci oddajesz - nagrody dostajesz”. Projekt edukacyjny połączony był z X edycją Ogólnopolskiego Konkursu polegającego na zbiórce kompletnego zużytego sprzętu elektrycznego. Dodatkowo organizator (ASEKOL PL) przeznaczył nagrody dla placówek oświatowych z terenu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, za zebranie największej ilości „elektrośmieci”.

W ramach projektu w każdej ze zgłoszonych szkół przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne dla uczniów. Nasi edukatorzy odwiedzając 40 szkół podstawowych i 11 przedszkoli przeprowadzili prawie 150 godzin zajęć edukacyjnych. Łącznie w zajęciach uczestniczyło ponad 5 500 uczniów.

Z terenu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, do projektu edukacyjnego przystąpiło 51 placówek oświatowych (szkół podstawowych i przedszkoli) z miasta Kalisza, Sieradza i Turku oraz z gmin: Blizanów, Błaszki, Brzeziny, Ceków-Kolonia, Dobra, Godziesze Wielkie, Goszczanów, Kawęczyn, Koźminek, Lisków, Mycielin, Opatówek, Sieradz i Wróblew. 

W ramach projektu edukacyjnego „Elektrośmieci oddajesz – nagrody dostajesz” zorganizowany został konkurs na zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, do którego przystąpiło 17 placówek oświatowych z terenu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, które łącznie zebrały prawie 28 ton elektroodpadów. W dniu 24 września nastąpiło podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród dla szkół, które do niego przystąpiły. Konkurs został podzielny na trzy poziomy, na ogólnopolski, wojewódzki oraz lokalny przewidziany dla szkół z terenu Związku.

• I miejsce w konkursie lokalnym a jednocześnie I w województwie wielkopolskim zajęła Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II z Moskurni, która uzbierała 4 807 kg elektroodpadów.

• II miejsce w konkursie lokalnym a jednocześnie II w województwie wielkopolskim zajęła Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego z Opatówka, która uzbierała 4 178 kg elektroodpadów.

• III miejsce w konkursie lokalnym a jednocześnie I w województwie łódzkim zajęła Szkoła Podstawowa z Wróblewa, która uzbierała 3 940 kg elektroodpadów.

• IV miejsce w konkursie lokalnym a jednocześnie II w województwie łódzkim zajęła Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki z Wągłczewa, która uzbierała 2 563 kg elektroodpadów.

• V miejsce w konkursie lokalnym a jednocześnie III w województwie łódzkim zajęła Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Konopnickiej z Sieradza, która uzbierała 2 149 kg elektroodpadów.

Celem projektu oprócz zbierania elektroodpadów, było zwiększenie świadomości ekologicznej w zakresie właściwego postępowania z odpadami komunalnymi, a zwłaszcza ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz bateriami. Pracownicy Związku zwracali uwagę na zagrożenia jakie może generować zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, jeśli nie zostanie poddany utylizacji w specjalistycznych zakładach przetwarzania odpadów. Działania edukacyjne skierowane były do najmłodszych mieszkańców Związku.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu.

(Źródło Stacja Przeładunkowa Odpadów Sieradz)


































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz