Niewielu autorów pisze dziś opowiadania, to sztuka wymagająca ogromnej dyscypliny i wielkiej świadomości języka i jego możliwości. Nie ma tam miejsca na zbędne słowa, na zaciemnianie opowiadanej historii, autor musi dokładnie wiedzieć, gdzie prowadzi czytelnika i jakie otwiera przed nim drzwi. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu zaprasza na spotkanie z Piotrem Groblińskim.
Tuż przed wyjściem do pracy usłyszałem dobiegające z łazienki słowa żony: nie ma dzisiaj obiadu.
I nie będzie - znudziło mi się gotowanie. Nawet ją rozumiem, pewne rzeczy mogą
się znudzić. Pewne formuły mogą się wyczerpać. Na przykład pisanie felietonu do
"Kalejdoskopu". Dwadzieścia pięć lat temu coś było świeże i
odkrywcze, dziś pachnie daniem odgrzewanym na oleju ze starej głowy.
– napisał Piotr
Grobliński w felietonie „Kij w mrowisku – Deser”.
I znalazł nowe, czyli właśnie opowiadanie. Debiutuje prozatorskim zbiorem „Zawody”, wydanym w 2024 roku przez kieleckie Wydawnictwo Naukowe „Pewne Wydawnictwo”. Jest w nich romantyzm, są sytuacje znanego nam z codziennych zmagań z życiem, jest coś do refleksji i coś do śmiechu, a czasem wręcz objawia nam się humoreska i wszystko to delikatnie naznaczone poezją.
Piotr Grobliński (urodzony w 1966 roku w Łodzi), poeta, redaktor serii poetyckiej Kwadratura, publicysta. Wydał sześć tomów wierszy (ostatnio Zgodnie z regułą splotów, Inne sprawy dla reportera i Karmę dla psów), zbiory felietonów Depilacja okolic serca oraz Wanna na wydani,
a także zbiór opowiadań Zawody. Publikuje felietony na stronie SNG Kultura.
Wymyślił i przeprowadził kilka projektów z dziedziny edukacji kulturalnej i popularyzacji literatury, m.in. Poetyckie Gry Uliczne – pierwszą łódzką grę miejską, „Lekcje z poetą” – cykl spotkań literackich w szkołach, akcję poetycko-ekologiczną „Wierszem w las”, warsztaty poetycko-plastyczne, program z okazji rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta. Inicjator „Pielgrzymek artystycznych” do Tumu (wspólne wędrówki artystów i publiczności), pomysłodawca nagrody kulturalnej Armatka Kultury, przez wiele lat członek kapituły „Złotych masek” – nagrody łódzkiej krytyki teatralnej.
W
latach 2016-2017 prowadził w Teatrze Powszechnym cykl spotkań poetyckich „Sezon
w pięknie”, reżyserując prezentacje poezji w wykonaniu aktorów teatru.
Prowadził też kilkaset wernisaży, wieczorów autorskich, spotkań z ludźmi
kultury.
Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Sieradzu zaprasza 8 maja 2025 roku o godz. 18.00 na spotkanie z Piotrem Groblińskim.
Rozpoczynamy w ten sposób Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, którego hasło brzmi „Biblioteka. Lubię tu być”. Źródło PBP W Sieradzu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz