poniedziałek, 10 lipca 2017

Antoine 10 KreacjiDziesięć zdjęć, dziesięć kreacji, dziesięć spojrzeń na dokonania Antoniego Cierplikowskiego. Na ul. Rycerskiej można oglądać wystawę prezentującą stylizacje mistrza Antoine’a.Antoine 10 Création jest prezentacją specjalnie wybranych i opowiedzianych przez Ewę Ziembińską, historyka sztuki i Jagę Hupało, kreatorkę fryzur, 10 fotografii stylizacji Antoine’a, niekwestionowanego mistrza, który wyniósł fryzjerstwo do poziomu sztuki tzw. haute coiffure. Twórcę fryzur artystycznych, który dokonał rewolucji stylizacji, koloryzacji i myśleniu o włosach.
Wywodzącego się z Sieradza Antoniego Cierplikowskiego fascynowały fryzury i kostiumy historyczne. Jego klientkami były znane aktorki, a on sam, inspirując się dziełami sztuki kreował fryzury na potrzeby teatru i kina. – Wybrałyśmy stylizacje Antoine’a, które są rewolucyjne i spektakularne dla jego twórczości, ale również są ważne z perspektywy sztuki i historii fryzjerstwa. Jest to hołd dla mistrza, który zmienił wiele w wyglądzie kobiety – podkreśla Ewa Ziembińska.
Fotografie, które możemy oglądać w Sieradzu pochodzą ze zbiorów prywatnych, ale też Muzeum Okręgowego w Sieradzu i Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Możemy je dzisiaj podziwiać, bo Antoine dbał o dokumentację fotograficzną swoich dzieł, zatrudniając najlepszych fotografów i tworząc specjalne wydawnictwa, w których prezentował swoje stylizacje.  – Te prezentowane na wystawie są w dużych rozmiarach, dzięki czemu możemy dostrzec każdy detal – mówi Ewa Ziembińska.
Fotografiom towarzyszą również opisy, które dotyczą m.in. umiejscowienia fryzury, stylizacji w historii fryzjerstwa, ale także odwołań do sztuki czy panujących trendów.  – Jestem przekonana, że w tych zdjęciach, całej wystawie udało się uchwycić pasję mistrza Antoine’a, pasję, która objawiała się także poprzez wnikliwą analizę dzieł sztuki, obrazów, np.  Boticellego – wyjaśnia Jaga Hupało.
Ekspozycję można oglądać do 17 września. Organizatorem wystawy jest Urząd Miasta Sieradza. Źródło UM Sieradz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.