środa, 27 września 2017

Geotermia w Sieradzu !!!Paweł Osiewała, prezydent Sieradza, podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na sfinansowanie wykonania odwiertu geotermalnego. Umowa opiewa na 10,6 mln zł.Sieradz znalazł się w gronie pierwszych czterech miast w Polsce (Sochaczew, Lądek Zdrój, Szaflary), które mają już pewne dofinansowanie na realizację odwiertu. – To bardzo dobra wiadomość. Nasz wniosek został bardzo dobrze przygotowany i dzięki temu możemy cieszyć się z finansowego wsparcia – mówi Paweł Osiewała, który podpisał umowę dotacji. Pod dokumentem, w imieniu NFOŚiGW podpisał się Kazimierz Kujda, prezes zarządu Funduszu. - – Geotermia to nowoczesny i skuteczny element walki ze smogiem – podsumował prezes. Miasto chce by odwiert powstał przy ul. Zachodniej w sąsiedztwie ciepłowni Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Wraz z otworem badawczym ma zostać wykonana również dokumentacja hydrogeologiczna, która stanie się podstawą do zatwierdzenia zasobów wód termalnych oraz do wystąpienia o ewentualną koncesję do eksploatacji złóż. Otwór badawczy Sieradz GT-1 planowo ma zostać wykonany do głębokości 1475 m a woda, która z niego popłynie może mieć temperaturę złożową ok. 62 stopnii Celsjusza. - Spodziewana temperatura i wydajność ujęcia wody termalnej pozwalają na zastosowanie jej w ciepłownictwie. Jeżeli zatem próbny odwiert i badania hydrogeologiczne potwierdzą opłacalność inwestycji, to pozyskiwane ciepło geotermalne będzie mogło być przekazywane do miejskiej sieci ciepłowniczej, co ograniczy konieczność spalania węgla kamiennego - wyjaśnia prezydent Sieradza. Nie wykluczone jest również, że znajdujące się pod Sieradzem wody geotermalne mają właściwości lecznicze.  Teraz przed nami procedura wyłonienia firmy, która wykona odwiert. Takich podmiotów jest w Polsce zaledwie kilka, dlatego tym bardziej cieszy, że jesteśmy wśród pierwszych samorządów, które otrzymały dofinansowanie. Stawia to nas w bardzo dobrej sytuacji – przyznaje Paweł Osiewała. 
Przypomnieć warto, że dzięki źródłom geotermalnym, będzie można uzyskać 7 megawatów energii rocznie. Sieradzki wniosek został też już pozytywnie zaakceptowany przez Głównego Geologa Kraju.
Odwiert ma być gotowy w kwietniu 2018 r. Źródło-UM Sieradz
1 komentarz:

  1. Znając życie to będzie tak jak zwykle czyli końcowy odbiorca nic na tym nie zyska, przykład Poddębice. Obym się mylił.

    OdpowiedzUsuń