piątek, 7 czerwca 2019

Wykład i koncert prof. Sławomira Dobrzańskiego


W związku z przypadającą w grudniu 230. rocznicy urodzin Marii Szymanowskiej, rok 2019 został ogłoszony rokiem Marii Szymanowskiej. Rok 2019 jest również rokiem poświęconym Stanisławowi Moniuszce w 200 rocznicę urodzin.


W Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Sieradzu niedawno odbyła się audycja poświęcona Stanisławowi Moniuszce. Wzięli w niej udział uczniowie i nauczyciele.
W czwartek, 6 czerwca mieliśmy okazję wysłuchać wykładu prof. Sławomira Dobrzańskiego dotyczącego życia i twórczości Marii Szymanowskiej.
Pan prof. Dobrzański jest najwybitniejszym badaczem biografii i działalności artystycznej naszej znakomitej, dziewiętnastowiecznej pianistki i kompozytorki. Nagrał 3 – płytowy album z  wszystkimi dziełami fortepianowymi Szymanowskiej. Na co dzień pracuje na Uniwersytecie Stanowym w Kansas. Sprawuje tam funkcję kierownika katedry instrumentów klawiszowych.
Jest również związany poprzez koneksje rodzinne z Ziemią Sieradzką, stąd jego wizyta w naszym regionie. Korzystając z okazji zgodził się zaprezentować w szkole muzycznej multimedialny wykład, podczas którego na żywo wykonywał utwory Marii Szymanowskiej. Dowodził, że twórczość pianistki odcisnęła trwałe piętno na młodym Chopinie.
Maria Szymanowska to wyjątkowa postać. Skomponowała ponad sto utworów w stylu brillante na fortepian, a jej utwory publikowane były w całej Europie. Nokturn Le Murmure był przebojem epoki. Skomponowała największy zbiór mazurków przed Chopinem. Jej etiudy i preludia były na swoje czasy niezwykle nowoczesne i odkrywcze. Była pierwszą kobietą w historii która, jak prawdziwy zawodowy muzyk, utrzymywała się wyłącznie z koncertów oraz z kompozycji. Zdobyła uznanie Cherubiniego, Goethego, Mendelssohna, Field’a, Glinki, Clementiego, Hummla, Schumanna, Lipińskiego, Ogińskiego… Była teściową Adama Mickiewicza, któremu ułatwiła wyjazd z Rosji na Zachód.
Ciąg dalszy wykładu nastąpił wieczorem. W Zespole Pałacowo – Parkowym w Małkowie Pan profesor dał koncert, na który składały się utwory Marii Szymanowskiej i drugiego, znakomitego, dziewiętnastowiecznego pianisty i kompozytora Antoniego Kątskiego.
Wystosowaliśmy zaproszenie do Pana prof. Dobrzańskiego, aby podczas następnego pobytu w Polsce wystąpił w sieradzkiej szkole muzycznej z wykładem i recitalem poświęconym życiu i twórczości Antoniego Kątskiego. Czekamy z niecierpliwością.
Organizatorami opisanych wydarzeń była Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Sieradzu, Towarzystwo Muzyczne FERMATA oraz Zespół Pałacowo – Parkowy w Małkowie. Źródło: organizator. 





















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz