poniedziałek, 1 lipca 2019

IX Noc Poezji i Muzyki w Sieradzu

W tym roku już po raz dziewiąty w Sieradzu odbyła się Noc Poezji i Muzyki, od trzech lat jest to impreza dwudniowa, która przyciąga znakomitych poetów z całej Polski.


W tym roku organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, pierwszy dzień tegorocznego festiwalu odbył się w Powiatowej Bibliotece Publicznej. Przybyli do biblioteki mogli wziąć udział w spotkaniach z Małgorzatą Lebdą, która opowiadała o swój twórczości, kliknij, aby wysłuchać MP3.
Dużą atrakcją i niespodzianką, jakie spotkało poetki z Sieradzkiej Grupy Desant, ale i wszystkich, którzy przybyli na Noc Poezji I Muzyki było spotkanie z Włodzimierzem Galicki i Arturem Modrzejewskim, panowie przygotowali specjalne aranżacje wierszy poetek z Grupy Desant, przeplatanych utworami muzycznymi, kliknij, aby wysłuchać MP3.
Oczywiście na takim spotkaniu nie mogło zabraknąć spotkania z krytkiem literackim, poetką, eseistką Adrianą Szymańską, kliknij, aby wysłuchać MP3.
Dużą atrakcją pierwszego dnia festiwalu było spotkanie z Magdaleną Smalarą, która wystąpiła z recitalem aktorskim „Kobieta do zjedzenia”, której akompaniowali Urszula Borkowska-fortepian i Maciej Dobrzański Kontrabas, kliknij, aby wysłuchać MP3.
Tuż przed Turniejem Jednego Wiersza odbyło się spotkanie z poetką i dziennikarką, ale i jedna z jurorek tegorocznego festiwalu Barbarą Gruszką-Zych, tradycyjnie i to spotkanie poprowadziła Joanna Chachuła, kliknij, aby posłuchać MP3.
Ostatnim punktem pierwszego dnia festiwalu był Turniej Jednego Wiersza o puchar starosty sieradzkiego, kliknij, aby posłuchać MP3 z wierszami.
W tym roku wyniki turnieju były ogłoszone dopiero w drugim dniu festiwalu w Teatrze Miejskim przed koncertem duetu gitarowego Robert Horna i Krzysztof Pełech. Jurorzy w tym roku jako najlepszy wiersz wybrali tekst Kacpra Płusy, przyznano również drugie miejsce, które otrzymała Magdalena Olejnik, przyznano również dwa trzecie miejsca i zdobyli je Małgorzata Skwarek-Gałęska i Bogusław Olczyk. Przyznano również dwa wyróżnienia, które trafiły do Iwony Buczkowskiej i Beaty Goździk. Po wręczeniu nagród w Turnieju Jednego Wiersza, rozmawiałem z Barbarą Gruszką-Zych, o tym czy ciężko było wybrać najlepszy wiersz, kliknij, aby wysłuchać nagrania MP3.
Na sobotę organizatorzy również przygotowali wiele atrakcji, również dla tych najmłodszych. 
Najmłodsi wspólnie z poetami wykonywali prace ręczne, przepiękne obrazy z wycinanek, ale były również wiersze dla najmłodszych czytane przez Anetę Kolańczyk. 
Na płycie sieradzkiego Rynku wystąpili artyści z Miejskiego Domu Kultury w Bielsku Białej im. Wiktorii Kubisz z programem „Los jak los”, na podstawie tekstów emigracyjnego Aleksego Wróbla. 
W Centrum Informacji Kulturalnej poeci przygotowali recytacje poezji 18+ w interpretacji damsko-męskiej, czyli klasyka polskiej poezji w opracowaniu Wojciecha Kassakliknij, aby wysłuchać MP3.
Organizatorami imprezy byli: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu, Sieradzkie Centrum Kultury, Grupa Poetycka Desant i Stowarzyszenie kreatywny Sieradz. 
Wydarzenie nie mogło by się odbyć bez dofinansowania ze środków Urzędu Miasta Sieradz, w ramach realizacji zadania publicznego numer 4, ale i przy wsparciu licznych sponsorów. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.