piątek, 18 października 2019

Profesor Dobrzański w Sieradzu


W środę 16 października 2019 r. gościliśmy w sieradzkiej szkole muzycznej wyjątkowego muzyka. Sławomir Dobrzański pianista i wybitny badacz biografii Marii Szymanowskiej i Antoniego Kątskiego przyleciał do nas z USA.

Profesor Dobrzyński w Sieradzu W Stanach Zjednoczonych jest profesorem gry na fortepianie w Kansas State University, gdzie był kierownikiem katedry instrumentów klawiszowych w latach 2009 – 2013. Do jego obowiązków w Kansas należą również wykłady o literaturze fortepianowej oraz nauka muzyki kameralnej i akompaniamentu.
Jako solista i kameralista Dobrzański występował w Polsce, Słowacji, Serbii, na Litwie i Ukrainie, we Włoszech, w Szwajcarii, Belgii, Niemczech, we Francji, w Hiszpanii, Macedonii,    w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Peru, Ekwadorze, Argentynie, Paragwaju, Meksyku, w Chinach, Korei Południowej, na Tajwanie oraz w Indiach i w Indonezji.
W naszej szkole spotkał się z uczniami, którym podczas indywidualnych lekcji udzielił wielu cennych wskazówek wykonawczych. Lekcjom otwartym przyglądali się również nauczyciele. Z zainteresowaniem śledzili metody nauczania gry na fortepianie stosowane przez Sławomira Dobrzańskiego.
Po obiedzie duża grupa słuchaczy zgromadziła się na sali koncertowej, aby wysłuchać multimedialnego wykładu „Antoni Kątski (1816 – 1899) – wirtuoz, kompozytor, podróżnik, paryski przyjaciel Fryderyka Chopina”. Na koniec młodzież i nauczyciele obsypali pana profesora dodatkowymi pytaniami. Najwyraźniej ciekawa biografia polskiego pianisty i kompozytora oraz prezentacja jego utworów zrobiła na nich wielkie wrażenie.
Wieczorem o godzinie 18:00 odbył się koncert, podczas którego Sławomir Dobrzański zaprezentował kilka utworów z bogatej twórczości Marii Szymanowskiej i Antoniego Kątskiego.
Organizatorem warsztatów, wykładu i koncertu była Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Sieradzu i Towarzystwo Muzyczne FERMATA. Źródło Organizator. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz