poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Muzyka nad rzeką


W niedzielę 2 sierpnia na tarasach w okolicach „Białego Mostu”, odbył się interesujący koncert muzyczny w wykonaniu Marii Kata i Jacka Ruraka, organizatorem koncertu było SCK.

 Maria Kata – altowiolistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, prowadząca grupę altówek orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi Jacek Rurak – altowiolista, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi, altowiolista w orkiestrze Teatru Wielkiego w Łodzi. Od roku pasjonat gry na kosmicznych instrumentach Rav vast drum i Handpan.
Rav vast drum to metalowy bęben z idealnie wyciętymi w stali językami lub padami i wyjątkowym dźwiękiem. Został wymyślony i skonstruowany przez rosyjskiego inżyniera, pasjonata dźwięku, Andreya Remyannikova w 2013 roku. Rav vast drum ma hipnotyzujący, mistyczny, spokojny, medytacyjny dźwięk. Nazywany jest też spacedrumem lub bębnem UFO.
Handpan to instrument z rodziny idiofonów, który nie został stworzony gdzieś daleko w Azji, choć takie robi wrażenie, ale zaprojektowany i wykonany w Szwajcarii w 2001 roku przez firmę PANArt. Zbudowany jest z dwóch odpowiednio wyprofilowanych, stalowych półkul. Swoim kształtem również przypomina spodek kosmiczny. Podczas gry spoczywa na kolanach muzyka, a gra się na nim dłońmi i palcami.
Jacek postanowił połączyć te instrumenty ze sobą w muzyce, którą sam tworzy. Zaprosił do projektu Marię. Co wyszło z połączenia altówki – bardzo klasycznego instrumentu – z dwoma kosmicznymi, zwanymi bębnami UFO mogli wysłuchać i obejrzeć Ci którzy przyszli na koncert.
Źródło SCK.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz