niedziela, 30 sierpnia 2020

„Odeszli”


W sobotę 29 sierpnia na płycie sieradzkiego Rynku odbyła się dawno oczekiwana promocja książki „ Odeszli”, wydawnictwo poświęcone jest sieradzkim Żydom.

Pomysł powstania książki powstał w już 3 lata temu, czyli w 2017 roku podczas warsztatów przygotowanych przez Poetycką Grupę Desant z Sieradza. 
Wówczas to jeden z uczestników tamtych warsztatów a chodzi tu o Marcina Królikowskiego, który natrafił na Macewy wydobyte z byłych już schodów przy ulicy Krakowskie Przedmieście. 
Jeszcze przed promocją książki rozmawiałem z Marcinem, co go skłoniło do napisania wierszy dotyczących Sieradzkich Żydów, kliknij, aby posłuchać MP3 z Marcinem Królikowskim.
Inicjatorem powstania książki była Grupa Poetycka Desant i to ona wspólnie ze stowarzyszeniem Kreatywny Sieradz, rozpoczęła starania na uzyskanie środków, aby sfinalizować powstanie tej książki. O pracach związanych z powstaniem tego wydawnictwa rozmawiałem z Joanną Chachułą z Grupy Desant, kliknij, aby wysłuchać MP3.
W książce zamieszczonych jest blisko 30 wierszy poetów z Wrocławia, Kalisza, Warszawy, Warty i Sieradza, zapraszamy do wysłuchania kilku wierszy w wykonaniu autorów, kliknij, aby wysłuchać MP3
Po prezentacji książki wszyscy chętni uczestnicy spotkania mogli wybrać się na krótki spacer ulicami Sieradza, gdzie można znaleźć do tej pory ślady związane z historią Żydów w Sieradzu. Wycieczkę oprowadzała, Wiesława Sujecka z PTTK odział Sieradz, która opowiadała o minionych latach, kliknij, aby wysłuchać MP3.
Książka ilustrowana jest pracami sieradzkiego artysty Cezarego Zbrojewskiego i zdjęciami z zasobów Muzeum Okręgowego w Sieradzu.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz