wtorek, 20 października 2020

Od marzenia do spełnienia

 „Od marzenia do spełnienia, czyli historia jednej książki” to tytuł pierwszego od rozpoczęcia pandemii korona wirusa spotkania w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Bohaterkami tego wydarzenia były Ewelina Dobrzyńska – autorka wierszy, Iwona Dobrzyńska – ilustratorka i ich książka „Bystrzaki z sąsiedztwa”.


Autorki opowiadały o tym, jak powstawała ich pierwsza książka i przekonywały, że warto pracować, by spełnić marzenie. Tym właśnie było jej wydanie dla Eweliny Dobrzyńskiej. Pisze wiersze od dawna, ale po raz pierwszy zdecydowała się przygotować książkę dla najbardziej wymagającego czytelnika, czyli dla dzieci.

Wszystko zaczęło się od dzieci i marzeń, bo o nich właśnie jest ta książka – mówiła podczas spotkania autorka. – Wszyscy bohaterowie wierszy to cudowne dzieciaki z naszego sąsiedztwa, które zachwyciły mnie swoimi pasjami i ciekawością świata. Chciałam, żeby inne dzieciaki zobaczyły, że warto mieć marzenia i dążyć do ich realizacji.

          Przygotowanie książki dla dzieci to niełatwe zadanie, sama ciekawa historia i bohaterowie nie wystarczą, zapewne dlatego równie ważną rolę jak tekst odgrywają ilustracje. Plastycznie „Bystrzaki z sąsiedztwa” to „dziecko” Iwony Dobrzyńskiej, która przyznała, że:

Ewelina tak długo mnie namawiała, przekonywała, że mogę, że to będzie świetna zabawa, aż dałam się namówić. Zwłaszcza że ja też znam i lubię naszych bohaterów. Czasem ilustracja powstawała do gotowego wiersza, czasem najpierw ja rysowałam i to Ewelina musiała się natrudzić, żeby wiersz pasował.

          Na tym oczywiście nie kończy się praca nad książką i o tym, co dalej z dużym poczuciem humoru autorki opowiadały w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Trzeba znaleźć wydawnictwo, potem wypracować wspólnie ostateczny kształt książki, zająć się mnóstwem szczegółów, bez których nie może się ona obejść.

Ta książka o spełnianiu marzeń i jednocześnie jest spełnieniem naszych marzeń, czyli najlepszym dowodem na to, że jak się chce, to można – mówią autorki.

          Goście pytali o reakcje dzieci, które są bohaterami „Bystrzaków z sąsiedztwa”, ale też o dalsze plany wydawnicze autorek. I choć na początku Iwona Dobrzyńska mówiła, że to jej pierwsza i ostatnia książka, pod koniec już dopuszczała myśl o przygotowaniu kolejnej.

Źródło: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz