wtorek, 12 stycznia 2021

"Bezpieczne ferie 2021" - sieradzcy policjanci z wizytą na półkoloniach w SP nr 10

 W ramach działań „Bezpieczne ferie” sieradzcy policjanci zajmujący się profilaktyką społeczną spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 10 uczestniczącymi w półkoloniach. W rozmowie z dziećmi funkcjonariusze poruszyli wiele zagadnień dotyczących bezpiecznych zachowań podczas ferii. Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, przestrzegano obowiązujących obostrzeń i reżimu sanitarnego.


Uczniowie klas młodszych sieradzkiej „dziesiątki” korzystający z bogatej oferty zajęć półkolonijnych,  mieli okazję wysłuchać wielu wskazówek sieradzkich policjantów, jak bezpiecznie spędzać wolny czas podczas ferii zimowych. Sprzyjająca zimowa aura  z pewnością sprawiła dzieciom wiele radości. Policjanci zwrócili jednak uwagę, że podczas zabawy na śniegu, zjazdów z górki na sankach należy zachować szczególną ostrożność oraz zdrowy rozsądek.  Podkreślono, aby do zabaw na świeżym powietrzu wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Przypomniano dzieciom, aby pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp.

Policjanci omówili zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, uświadamiali jak ważne jest noszenie odblasków. Mogą  to być elementy doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Podkreślali, aby umieszczać je w miejscu widocznym dla innych uczestników ruchu, szczególnie kierowców. Zwrócili uwagę na podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy są one śliskie i zaśnieżone. Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Funkcjonariusze przypomnieli najmłodszym zasady bezpiecznego wypoczynku w domu,  uczulając na mogące pojawić się zagrożenia.  Szczególnie podkreślono, aby  nie otwierać drzwi nieznajomym, nie wpuszczać do mieszkania obcych osób.

 Mając na uwadze fakt, że w obecnym okresie młodzież bardzo dużo czasu spędza przed ekranami komputerów czy telefonów,  policjantki poruszyły temat bezpieczeństwa w sieci. Mówiły o  zagrożeniach, które mogą być związane z niewłaściwym korzystaniem z Internetu. Podkreśliły  jak istotna  jest zasada ograniczonego zaufania, ochrona swoich danych i swojej prywatności. Szczególną uwagę zwrócono jak niebezpieczne jest zwieranie znajomości i nawiązywanie kontaktów z osobami poznanymi w Internecie, zgodnie z zasadą – „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie monitora”  Policjantki uczuliły dzieci na treści jakie zamieszczają - ,,Internet nie zapomina -  co raz w nim umieścisz pozostaje w sieci”.

Uczestników spotkania zachęcono do wzięcia udziału w konkursie plastyczno-filmowym na zilustrowanie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS pod nazwą „Śnieżny Dekalog”. Wszystkie dzieci otrzymały od policjantek tematyczne ulotki.

Źródło, KPP Sieradz.

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz