czwartek, 15 lipca 2021

Poezja na żywo w Letnim Ogrodzie Poetów - wideo

14 lipca w Letnim Ogrodzie Poetów słuchaliśmy wierszy dwóch poetek Joanny Wicherkiewicz i Magdaleny Olejnik.


Joanna Wicherkiewicz przyjechała do nas z Uniejowa. Jej wiersze publikowane były w wielu pismach literackich, almanachach oraz kilku antologiach. Na podstawie jej poezji powstał koncert poetycko - multimedialny w reżyserii Małgorzaty Szyszki, śpiew Aldona Jacórzyńska, muzyka Anna Jędrzejewska. Jej wiersze tłumaczone były na język angielski, rosyjski, hiszpański. Wydała tomiki: „Okruchy codzienności”(wyd. TPU 2015 r.), ,,Dysharmonie” (wyd. ANAGRAM 2018 r.), ,,Kim jest Zachary?” (wyd. ANAGRAM 2020). Zachary bardzo zaintrygował publiczność. Skąd się wziął i kim właściwie jest – pytano podczas spotkania. Autorka odpowiedziała, że Zachary jest częścią niej samej, męskim pierwiastkiem w kobiecie. Każdy czytelnik może jednak te wiersze interpretować poprzez pryzmat własnych doświadczeń i emocji. Wiersze Joanny Wicherkiewicz

Drugim gościem Letniego Ogrodu Poetów była Magdalena Olejnik. Sieradzanka przez zasiedzenie, kielczanka z urodzenia, podróżniczka i poszukiwaczka wrażeń. Lubi przebywać w towarzystwie poetów i ludzi sztuki, choć siebie nie nazywa poetką. Jest członkinią Grupy Poetyckiej DESANT. Pisze od kilku lat, mimo to nie wydała jeszcze książki. Jej wiersze ukazały się w antologiach: „Metafora współczesności”, „Poezja z natury” i „Odeszli”. Można je przeczytać również na kartkach wydawanych na Mikołajki Poetyckie. Wśród zdobiących je obrazów są również te autorstwa Magdy. Jej wiersze zdobywały nagrody i wyróżnienia w konkursach poetyckich między innymi podczas Festiwalu Wandy Karczewskiej w Kaliszu, Wierszotorówki w Sochaczewie, czy Ogólnopolskiego Festiwalu Noc Poezji i Muzyki w Sieradzu. Magdalena Olejnik czytała wiersze poruszające temat żałoby, straty, godzenia się z nieuniknionym i nieodwracalnym wydarzeniem, jakim jest śmierć bliskiej osoby. Słuchacze wyrazili nadzieję, że już wkrótce będą mogli zobaczyć te wiersze w tomiku. Wiersze Magdaleny Olejnik

 Do Letniego Ogrodu Poetów zapraszamy ponownie już w poniedziałek 19 lipca o godzinie 17. Posłuchamy z winylowych płyt głosów Stanisława Grochowiaka, Adama Ważyka, Mieczysława Jastruna i Tadeusza Różewicza.

A już dwa dni później w środę 21 lipca również o godzinie 17 spotkanie z Jolantą Stelmasiak i Moniką Milczarek. 

 Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronach: www.pbp.sieradz.pl, www.kreatywnysieradz.pl, na profilach facebookowych Grupy Poetyckiej DESANT, Stowarzyszenia Kreatywny Sieradz, PBP w Sieradzu i CiK-u, a także w lokalnych mediach.

Projekt „Letni Ogród Poetów” został sfinansowany ze środków Urzędu Miasta Sieradz w ramach Lokalnego Programu Mikrograntów dla Aktywnych Mieszkańców Sieradz 2021, którego operatorem jest Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS. 

 Zapraszamy wszystkich do „Letniego Ogrodu Poetów”! Pobujajmy w poetyckich obłokach w pięknych okolicznościach przyrody!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz