środa, 14 lipca 2021

Tajemnice patrona sieradzkiej biblioteki

Władysław Broniewski to patron Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu, osoby które odwiedziły 12 lipca  Letni Ogród Poetycki w PBP mogli poznać tajemnice związane z patronem sieradzkiej biblioteki.


Władysław Broniewski to nie tylko wybitny poeta, ale i nietuzinkowy człowiek. Nie sposób zaszufladkować go i dokładnie opisać. Do dziś wzbudza emocje, ale jedno trzeba powiedzieć – jego poezja jest wielka, nie starzeje się, nawet jeśli tematyka dziś jest inaczej oceniania niż w czasach powstawania wierszy. 

Utwory poświęcone żonie i córce są niezwykle piękne, czułe i nieśmiertelne. A jeśli jeszcze czyta je sam poeta? Kiedy słychać jak z rewolucjonisty przeistacza się w kochającego ojca? Jak tylko za sprawą głosu i Poezji oddaje całą głębię miłości i rozpaczy? Tego można było doświadczyć 11 lipca w Letnim Ogrodzie Poetów przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu.

Słuchanie Władysława Broniewskiego z płyt winylowych to nie była jedyna atrakcja tego spotkania. Po raz pierwszy od czternastu lat można było zobaczyć oryginały dwóch wierszy - „Zielonego wiersza” i „Obrączki”. Te piękne kreślone słowa przez Poetę w 1944 i 1947 roku poświęcone są drugiej żonie, Marii Zarębińskiej.

Wszystko to było możliwe, ponieważ Grupa Poetycka DESANT we współpracy ze Stowarzyszeniem Kreatywny Sieradz i naszą bibliotekę przygotowuje wydarzenia „Letniego Ogrodu Poetów”, projektu sfinansowanego ze środków Urzędu Miasta Sieradz w ramach Lokalnego Programu Mikrograntów dla Aktywnych Mieszkańców Sieradz 2021, którego operatorem jest Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS. 

Za zdjęcia dziękujemy Pai Agnieszce Jarzębowskiej.         

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz