czwartek, 9 grudnia 2021

Festiwal NNW. Drzwi do wolności

Trzynastka w kolejnej edycji festiwalu, miesiąc, w którym wydarzenie zawitało do Sieradza są symboliczne. Festiwalowe retrospektywy w mieście nad Wartą odbyły się tuż przed 13 grudnia, datą symbolem i stały się elementem obchodów 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

- Jestem tu zaledwie kilka godzin, a słyszałem już tyle historii, że to jest niesamowite. Sieradz po prostu kipi historią - mówił Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. To właśnie retrospektywy jego XIII edycji było można oglądać i słuchać przez ostatnie dwa dni w sieradzkim Teatrze Miejskim

 Nic więc dziwnego, że w czasie uroczystej gali Retrospektyw to właśnie wielu sieradzkich działaczy Solidarności uhonorowanych zostało statuetką "Drzwi do wolności". - W ten sposób honorujemy tych, którzy walczyli za naszą wolność po 1945 r., jak i tych wszystkich, którzy nieustannie walczą, by o naszej historii pamiętać - mówił Arkadiusz Gołębiewski.
Statuetkę "Drzwi do wolności" otrzymali: Stanisława Sobieraj, wieloletnia działaczka Solidarności, uczestniczka protestów rolniczych, internowana w stanie wojennych; Tadeusz Chowański, członek Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych Ziemi Sieradzkiej, organizator obchodów Narodowego Święta Pamięci Żołnierzy Wyklętych; Krzysztof Sokołowi, wieloletni działacz sieradzkiej Solidarności i jej przewodniczący, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; Kacper Józef Trębacz, działacz społeczny i sportowy, członek Solidarności.

W czasie gali Halinie Kolińskiej, uczestniczce powstania warszawskiego, mieszkance Sieradza, przyznano "Sygnet niepodległości". Nagrodę w imieniu pani Haliny odebrał Mirosław Antoni Owczarek. - Festiwal nie pozwala nam zapomnieć o tych wszystkich, którzy byli cichymi bohaterami historii i to nie tylko w tych wielkich miastach ale właśnie tutaj w Sieradzu, Pile, Ciechanowie, Złoczewie czy Burzeninie - mówił Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

Sieradzkie Retrospektywy Festiwalu NNW były jednak przede wszystkim świętem filmu. Przez dwa dni uczniowie sieradzkich szkół uczestniczyli w warsztatach filmowych i panelach dyskusyjnych. Zwieńczeniem wydarzenia była rozmowa dotycząca 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego oraz pokaz filmu "Położna" w reżyserii Marii Stachurskiej, laureatki Złotego Opornika na Festiwalu NN. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz