wtorek, 25 stycznia 2022

Z mgły wychodzimy – otwarcie wystawy fotografii Janusza Ziarnika

Z mgły powstaje dzień. We mgle rodzi się człowiek. […] Z mgły powstaliśmy w mgłę wracamy. Tak rozpoczyna swoją opowieść o fascynacji mgłą i tym co w niej, poza nią, Janusz Ziarnik. W poniedziałek 24 stycznia 2022 roku w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu otwarta została wystawa fotografii „Mgła”, na których autor próbuje zgłębić tajemnicę tego zjawiska.

- Identyfikuję się z tym miejscem, to moja książnica, dlatego dziękuję za możliwość pokazania tu swoich zdjęć – mówił podczas wernisażu Janusz Ziarnik, trzeciej już wystawy w naszej bibliotece. Wcześniejsze również miały ścisły związek z naturą. Autor przyznaje, że wiele fotografii powstało w pobliżu jego domu, na łąkach gdzieś nad rzeką Paluszwicą, dopływem Grabi. Podmokłe tereny sprzyjają powstawaniu mgły i to w wielu, bardzo różnych formach. To właśnie można oglądać na zdjęciach. Są nastrojowe, nieoczywiste i niczego nie pokazują wyraźnie, mgła zrobiła swoje i nie do końca pozwoliła odkryć tajemnice krajobrazu.

- Zdjęcia powstawały czasem przypadkiem, ale zwykle wcześniej przygotowywałem wyprawę w plener o określonej porze – mówił Janusz Ziarnik – zdjęcia są ułożone chronologicznie, czyli od wschodu do zachodu słońca, można więc prześledzić jak mgła wpływa na krajobraz w różnych porach dnia.

Janusz Ziarnik opowiadał o planowaniu kadrów, co może być zaskakujące w czasach, kiedy każdy robi zdjęcia telefonem. Autor wystawy pracuje jednak z aparatem analogowym i ma do dyspozycji tylko 36 klatek filmu, więc nie może ich zmarnować.

Efekty tej pracy można oglądać na wystawie w holu Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu.

Źródło PBP Sieradz.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz