wtorek, 22 marca 2022

Akcja integracja sieradzkich placówek kulturalnych

W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu odbyło się zebranie robocze wszystkich placówek kulturalnych z terenu miasta Sieradza, zarówno powiatowych jak i miejskich. MOSiR Sieradz Sieradzkie Centrum Kultury Młodzieżowy Dom Kultury przy Centrum Edukacji Zawodowej w Sieradzu BWA w Sieradzu Muzeum Okręgowe w Sieradzu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sieradzu. Do akcji włączają się kolejne placówki, instytucje i organizacje, które deklarują udział w organizacji długoterminowej pomocy uchodźcom. 


Wspólnie podjęliśmy się wypracowania koszyka długofalowych działań pozwalających na animację i integrację, szczególnie dzieci z Ukrainy, przebywających na terenie naszego regionu. Wśród zaproponowanych działań znajdują się zajęcia z języka polskiego, zajęcia integracyjne i edukacyjne.
W pierwszej kolejności dla osób przybywających z Ukrainy będą organizowane lekcje języka polskiego oraz spotkania pozwalające na zapoznanie ich z powiatem sieradzkim i samym miastem Sieradz oraz najważniejszymi zagadnieniami związanymi z życiem w naszym regionie. Kolejne działań to umożliwienie organizacji spotkań integracyjnych, szczególnie dla dzieci, które do nas przybyły.

Obecnie zarówno mieszkańcy jak i Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miasta Sieradza zabezpieczają podstawowe potrzeby bytowe osób, które uciekły przed wojną. Jednocześnie prowadzona jest szczegółowa diagnoza potrzeb skupiona przede wszystkim na zabezpieczeniu wsparcia stabilnego rozwoju dzieci. Połączenie sił wszystkich placówek pozwoli na wdrożenie długofalowej pomocy pozwalającej na łatwiejszą adaptację do trudnych warunków.

W sobotę 5 marca w Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyło się pierwsze spotkanie integracyjne podczas, którego osoby, które przybyły do Sieradza uciekając przed wojną na Ukrainie mogły podzielić się doświadczeniami oraz udzielić sobie wzajem wsparcia.

Akcja integracja:

Placówki kulturalne z regionu już od kilku tygodni realizują i planują kolejne działania związane z włączaniem i adaptacją uchodźców z Ukrainy. Najważniejsze z nich skierowane są na pomoc najmłodszym, którzy zostali pozbawieni domu, szkoły i przyjaciół. W tym tygodniu odbędzie się kilka inicjatyw charytatywnych, które pomogą w realizacji tego celu, a także włączą mieszkańców regionu w organizację bardzo ważnej pomocy materialnej. Do akcji wspierania rozwoju młodych ludzi z Ukrainy włączają się kolejne placówki.

Zwieńczeniem tygodnia będzie sobotnie przedpołudnie, kiedy to w różnych instytucjach odbędą się spotkania integracyjno-poznawcze pozwalające nie tylko na poznanie się wzajem, ale również na poznanie okolicy podczas specjalnych spacerów edukacyjnych.

Takie organizują:

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Centrum Informacji Kulturalnej, Młodzieżowy Dom Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych i Powiatowa Biblioteka Publiczna. 

Wszystkie, za wyjątkiem spotkania w bibliotece, skierowane są do całych rodzin. Sobotnie spotkanie w PBP i spacer edukacyjny skierowany jest przede wszystkich do nastolatków, którym w adaptacji pomogą rówieśnicy odpowiadając na najważniejsze dla nich pytania.

Od poniedziałku Młodzieżowy Dom Kultury przy Tysiąclecia rozpoczyna spotkania rekrutacyjne na zajęcia plastyczne i taneczne. Szczegółów szukajcie w sekretariacie MDK.

Działający tam Sieradzki Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza seniorów na zajęcia z języka polskiego. W tym celu zaprasza na spotkanie rekrutacyjne 24 marca o godzinie 13:00 do budynku MDK w Sieradzu.

We wtorek 22 marca Towarzystwo Muzyczne Fermata przy Szkole Muzycznej w Sieradzu zaprasza na spotkanie rekrutacyjne dla osób utalentowanych muzycznie. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16:00, a informacje i zapisy` uzyskacie pod numerem tel. 508 399 543.

Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Sieradzu organizuje lekcje języka polskiego. Szczegółowy grafik i możliwość zapisów znajdziecie na stronie oraz w sekretariacie centrum.

MOSiR Sieradz w imieniu sieradzkich klubów sportowych:

*LKS MOSIR Sieradz LEKKOATLETYKA,

*PIŁKA NOŻNA DZIEWCZĄT,

*SKKK Sieradz KARATE,

*KTS Sieradz TENIS STOŁOWY,

*LKS PIAST Sieradz ZAPASY,

*SKT Sieradz TENIS ZIEMNY,

*UKS FA Sieradz PIŁKA NOŻNA CHŁOPCÓW zaprasza na zajęcia sportowe dla dzieci i

młodzieży. Grafik zajęć dedykowanych znajdziecie w poszczególnych klubach.

MOSIR udostępnia stoły do gry w ping ponga i zajęcia nordic walking. Szczegóły w

sekretariacie.

Sieradzkie Centrum Kultury i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu stawiają przede

wszystkim na naukę języka polskiego. Od przyszłego tygodnia w obu placówkach ruszają

zajęcia dla dzieci i młodzieży.

Zarówno w bibliotece, Muzeum Okręgowym jak i Biurze Wystaw Artystycznych

realizowane są bezpłatne działania, a do udziału w nich zapraszane są zarówno osoby dorosłe jak i dzieci z kraju ogarniętego wojną.

W tym tygodniu odbędzie się kilka wydarzeń w ramach działań skierowanych do uchodźców. Mają na celu zarówno zebranie wciąż niezbędnej pomocy materialnej oraz integrację środowiska.

Sieradzkie Centrum Kultury 23 marca zaprasza na Kino z Sercem dla Ukrainy. To seanse dla zorganizowanych grup szkolnych, dla których biletem wstępu są artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia. Filmy na które zaprasza sieradzkie kino poruszają trudną problematykę i pomagają znaleźć pytania jakie stawiają sobie młodzi ludzie w obliczu zmian jakie następują w naszym kraju i w obliczu doświadczeń jakie stają się ich udziałem. Mowa przede wszystkich o uchodźcach, wzajemnej pomocy i relacjach jakie łączą ludzi z różnych krajów w obliczu przykrych doświadczeń. Są o tym jak budować mosty łączące ludzi będąc jeszcze małym człowiekiem.

W czwartek specjalny koncert organizuje Państwowa Szkoła Muzyczna. Będzie to koncert charytatywny nauczycieli, uczniów, absolwentów i przyjaciół Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sieradzu. Rozpocznie się w czwartek o godzinie 17:00 w Teatrze Miejskim w Sieradzu, darmowe wejściówki do odbioru w sekretariacie szkoły ul. Jana Pawła II 48 w Sieradzu. Przed wejściem na koncert odbędzie się zbiórka darów na rzecz sieradzkiego MOPS-u.

Specjalne spotkanie odbędzie się również 25 marca o godzinie 18:00 w hali sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym w Sieradzu. Wydarzenie organizuje zespół projektu „Witajcie w naszej bajce” oraz dyrekcja szkoły.

Sobota 26 marca to cykl spacerów „Poznaj okolicę”.

Centrum Informacji Kulturalnej 10:00 – 12:00

Poznaj Okolicę – zapisy CiK Sieradz tel. 43 677 72 14

BWA w Sieradzu 10:00 – 12:00

Spotkanie dla podopiecznych DPS Sieradz

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu 10:00 – 12:00

Spotkanie dla integracyjne dla nastoletnich uchodźców z Ukrainy.

MOSIR Sieradz 10:00 – 12:00

Spotkanie dla podopiecznych MOPS z Hotel Trax MOSiR

Kolejne działania realizowane w trybie zorganizowanym są zaplanowane na następne tygodnie.

Tymczasem szczególnie dzieci i młodzież mogą zgłaszać się do wybranych placówek w

poszukiwaniu kontynuacji swojej edukacji sportowej lub artystycznej. Osoby i instytucje

zainteresowane włączeniem się do wspólnych działań integracyjnych prosimy o kontakt pod

adresem: [email protected].

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz