wtorek, 15 marca 2022

Spotkanie z seniorami w ramach programu "Bądź czujny, nie daj się nabrać"

Policjanci z sieradzkiej komendy wspólnie z pracownikiem WORD-u spotkali się z seniorami w Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego. Prelekcja poświęcona była tematyce różnych metod działania oszustów, których ofiarami najczęściej są seniorzy. Szczególny nacisk położono na omówienie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Mając na uwadze szeroko rozumiane bezpieczeństwo osób starszych, policjanci sieradzkiej komendy  oraz przedstawiciel  Terenowego Oddziału  Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego spotkali się z seniorami  Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Sieradzu. Stanowi to realizację założeń akcji profilaktycznej „Bądź czujny, nie daj się nabrać”. Policjanci uwrażliwili seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa, omawiając jakie metody  stosują oszuści aby wyłudzić pieniądze, w tym m.in. „na wnuczka”, „pracownika socjalnego”, „na policjanta”, „na pracownika instytucji”, „pracownika banku”, „na zdalny pulpit”.

Funkcjonariusze podkreślali, że przestępcy wykorzystują wrażliwość i chęć pomocy swoim najbliższym. Dlatego też telefonują do niczego nieświadomych starszych osób, a następnie podając się za członków rodziny, opowiadają zmyśloną historię o wypadku, pilnym zabiegu medycznym lub świetnej inwestycji. Wszystko po to, aby namówić seniora na wypłacenie przez niego zaoszczędzonych pieniędzy, a następnie przekazanie im „kurierowi”, który je odbierze. 

Niestety, część z osób nabiera się na historię oszustów, a wówczas tracą często oszczędności całego życia. Dlatego funkcjonariusze wyjaśnili uczestnikom spotkania co zrobić, aby się przed nimi uchronić i  jak postępować w przypadku zagrożenia. Przypominali o kontakcie na  numeru alarmowy 112. 

Prelekcję na temat  problematyki bezpieczeństwa osób starszych jako uczestników ruchu drogowego wygłosił  pracownik sieradzkiego oddziału WORD–u, Tomasz Olejnik. Wykład wzbogaciła prezentacja  multimedialna. Przedstawione zostały zagrożenia na jakie narażeni są uczestnicy ruchu drogowego. Przypomniano podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Uwrażliwiono seniorów jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Szczególnie istotne jest to w okresie jesienno - zimowym, kiedy szybciej zapada zmrok i piesi są słabiej widoczni na drodze. 

W tych warunkach nawet najmniejszy odblask niejednokrotnie może zapobiec tragedii. Zwrócono uwagę na zasady przechodzenia przez jednię. Podkreślono, że mimo, że pieszy ma pierwszeństwo, jednak zawsze należy być ostrożnym i nie wchodzić na przejście bezpośrednio z chodnika. Zademonstrowano uczestnikom spotkania działanie alkogogli i narkogogli.  

Seniorzy mieli okazje przekonać się jak wygląda postrzeganie rzeczywistości pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Z uwagi na to podkreślano, aby stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec nieodpowiedzialnych kierowców. 

Na koniec spotkania przekazano seniorom ulotki i materiały profilaktyczne, które warto zostawić w widocznym miejscu w domu. Wszystko po to, aby co jakiś czas przypomnieć sobie, że niestety oszuści cały czas są aktywni i trzeba być czujnym, aby nie stać się ich ofiarą i wiedzieć jak się przed nimi chronić.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.