środa, 6 kwietnia 2022

Kierowali mimo braku uprawnień

Minionej doby w ręce policjantów wpadli trzej kierowcy, którzy jechali bez wymaganych uprawnień. Jeden z nich posiadał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Nie unikną kary. Apelujemy o rozsądek!

(Źródło KPP Sieradz)


 Kliknij czytaj dalej.

Każdego dnia policjanci ruchu drogowego czuwają nad bezpieczeństwem wszystkim użytkowników drogi. Jednym z wielu realizowanych przez nich zadań jest kontrolowanie czy kierowcy przestrzegają obwiązujących przepisów i reagowanie na ujawnione przewinienia. 5 kwietnia 2022 roku w ręce policjantów sieradzkiej drogówki wpadli kierowcy, którzy jechali bez wymaganych uprawnień.

Około godziny 18.30 w miejscowości Czarna mundurowi zatrzymali do kontroli kierowcę mazdy. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach okazało się, że 34-letni bełchatowianin posiada dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Za niestosowanie się do wyroku sądu grozi kara grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Natomiast przed godziną 16.00 w Rossoszycy policjanci zatrzymali 47-letniego mieszkańca powiatu sieradzkiego kierującego dacią, który przekroczył dopuszczalną prędkość. Okazało się również, że mężczyzna ma cofnięte uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Za jazdę z niedozwoloną prędkością ukarany został mandatem karnym, a jego konto zasiliły punkty karne.

Prowadzenie pojazdów pomimo wydanej decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania zagrożone jest grzywną, karą ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto, w takim przypadku sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na czas od 1 roku do nawet 15 lat.  Reguluje to artykuł 180a kodeksu karnego i dotyczy wyłącznie osób, które uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych posiadały, ale zostały one z różnych przyczyn cofnięte przez właściwy organ administracji publicznej.

Cofnięcie uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych następuje w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez starostę w kilku przypadkach. Do najbardziej typowych przypadków powodujących cofnięcie uprawnień należy m.in.:

  • orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów przez sąd,
  • zaistnienie przeciwwskazań zdrowotnych lub psychologicznych do kierowania pojazdami, stwierdzonych orzeczeniem lekarskim,
  • przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych.

Kolejny nieodpowiedzialny kierujący wpadł w ręce policjantów przed godziną 11.00 w miejscowości Warta. 34-letni kierujący ciężarowym mercedesem nie posiadał uprawnień do kierowania. Zgodnie z nowymi przepisami, w każdej sytuacji za kierowanie pojazdem mechanicznym bez uprawnień wysyłany jest wniosek o ukaranie do sądu. Znowelizowane przepisy przewidują, że sąd w takiej sytuacji może orzec grzywnę w wysokości do 30 tysięcy złotych. Dodatkowo, obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat

Pamiętajmy, że prowadzenie pojazdów bez wymaganych do tego uprawnień zawsze wiąże się z konsekwencjami prawnymi. Natomiast obowiązujące przepisy regulują inną odpowiedzialność karną wobec osób, które w ogóle prawa jazdy nie posiadały, a mimo to decydowały się na prowadzenie pojazdów mechanicznych. Natomiast sprawcą przestępstwa określonego w art. 180a kk może być wyłącznie osoba, która uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych posiadała, ale zostały jej one z różnych przyczyn cofnięte przez właściwy organ administracji publicznej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.