poniedziałek, 23 maja 2022

Sieradzkie Wrota Czasu zostaną otwarte w niedzielę

Gdzie narodziła się Rzeczypospolita? Jak o higienę dbał rycerz? Co jadano i pito w średniowieczu? Czy dawni wojacy zawsze trzymali się kodeksu honorowego i jakie sekrety archeologiczne skrywa sieradzkie wzgórze zamkowe? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać już w najbliższą niedzielę, 29 maja, podczas Sieradzkich Wrót Czasu.

(Źródło Urząd Miasta Sieradz)

- Wydarzenia, które przygotowaliśmy w tym roku jeszcze bardziej opierają się na przebogatej historii Sieradza. Warto zwrócić uwagę, że będziemy pokazywać nie tylko tę „wielką” historię odwołującą się do wydarzeń, które wszyscy znamy, ale pokażemy również nieco inne aspekty historii, odwołujące się do życia codziennego, począwszy od higieny rycerzy, poprzez pracę rzemieślników a skończywszy na aspektach kulinarnych.

Warto również zwrócić uwagę, że po raz pierwszy będzie można odbyć wycieczkę po wzgórzu zamkowym w towarzystwie archeologa - tłumaczy Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

Sieradzkie Wrota Czasu w tym roku zorganizowane zostaną przy współudziale Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej. - Bardzo nas to cieszy, że będziemy odpowiedzialni za przygotowanie tego wydarzenia. Przygotowywaliśmy się do tego długo i chcemy pokazać przede wszystkim długą i bogatą historię Sieradza, a ilość przygotowanych atrakcji jest taka, że niezależnie od wieku każdy, kto w niedzielę przyjdzie na wzgórze zamkowe znajdzie coś dla siebie - podkreśla Stanisław Muszyński, namiestnik Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej.

- W tym roku odwoływać się będziemy nie tylko do średniowiecza ale również do XVI i XVII w. Przedstawimy między innymi pokaz musztry paradnej załogi sieradzkiego zamku z tego okresu ale również odtworzymy, jakie były relacje pomiędzy mieszkańcami XVII-wiecznego Sieradza a wojskiem, środowiskiem przestępczym czy zuchwałą szlachtą z XVII w. - wyjaśnia Michał Szymańska, kanclerz Bractwa.

Szczegółowy program wydarzenia:

14:00 Otwarcie Sieradzkich Wrót Czasu

14:00-19:00 Pokazy, prezentacje oraz interakcje w trybie ciągłym (według listy elementów A, C, G), narracja konferansjera – nieustająca lekcja historii Sieradza.

Prowadzenie wydarzenia z komentarzem opisującym prowadzone pokazy oraz wyjaśniającym ich kontekst historyczny.

14:20 Rzemieślnicy na zamku – prezentacja stanowisk edukacyjnych

Przedstawienie działalności poszczególnych stanowisk.

14:40 Zwiedzanie Wzgórza Zamkowego z Archeologiem

Oprowadzanie odbiorców wydarzenia po terenie wzgórza zamkowego, przedstawiające historię sieradzkiego zamku od czasów znanych wyłącznie z badań archeologicznych po okres ostatnich opisów inwentarzowych i pierwszych źródeł ikonograficznych oraz kartograficznych.

15:00 Pokaz grupowej walki rycerskiej

Pokaz walki między grupą rycerzy, uzbrojonych w wiernie odtworzone repliki broni i opancerzenia z przełomu XIV i XV wieku, oraz stosujących metody walki przyjęte w inscenizacjach historycznych, a oparte na traktatach a także ikonografii z późnego średniowiecza.

15:20 Średniowieczny pokaz strzelecki / łuczniczy

Prezentacja działania broni miotającej, wykorzystywanej w średniowieczu, oraz zaplecza średniowiecznego łucznictwa.

15:40 Pokaz musztry sieradzkiej piechoty zamkowej z XVI-XVII wieku.

Prezentacja przeszkolenia załogi sieradzkiego zamku oraz sposobów obsługi wykorzystywanej przez nią broni palnej, oparta na źródłach historycznych dotyczących organizacji wojsk pieszych w nowożytnej Polsce oraz wyposażenia sieradzkiego zamku i wiedzy o kulturze materialnej przedstawianego okresu w dziejach (w tym elementy takie jak ubiór, uzbrojenie).

16:00 Narodziny Rzeczypospolitej (pokaz historyczny)

Prezentacja poświęcona roli Sieradza w zjednoczeniu Królestwa Polskiego oraz budowie pojęć związanych z kształtowaniem nowożytnego państwa, którego nazwę - Rzeczpospolitą - zapisano po raz pierwszy właśnie w Sieradzu.

16:20 Opowieść o dawnych potrawach - prezentacja stanowisk gastronomicznych

Komentarz historyczny dotyczący poszukiwania dawnych smaków, które możemy wyobrazić sobie dzięki syntezie różnorodnych źródeł z poszczególnych okresów.

16:40 Najstarsza karczma w Sieradzu (pokaz kulinarny)

Pokaz sposobów przyrządzania dawnych potraw za pomocą rekonstrukcji naczyń i sprzętów kuchennych z XIV-XV wieku, stosowanych przed wiekami przez mieszkańców ziemi sieradzkiej. Źródłem do odtwarzania średniowiecznych oraz nowożytnych potraw są nielicznie zachowane przepisy, książki kucharskie oraz poradniki gospodarcze, a także inwentarze zakupionych produktów spożywczych. Prezentacja nawiązuje do trwałego projektu Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej, cyklu imprez kulturalnych realizowanych wspólnie z Sieradzkim Centrum Kultury.

17:00 Pokaz średniowiecznej walki sądowej

Przeprowadzona przez profesjonalnych fechmistrzów prezentacja technik średniowiecznych pojedynków, wykorzystywanych w procesach sądowych jako tzw. sąd boży.

17:20 Pokaz higieny i obyczaju średniowiecznych rycerzy

Prezentacja dotycząca obyczajowości średniowiecznych elit w oparciu o najstarsze zabytki polskiej literatury (w tym wiersz "O chlebowym stole"), przy wykorzystaniu rekonstrukcji ubiorów oraz przedmiotów codziennego użytku właściwych dla późnego średniowiecza.

17:40 Rozboje w XVII-wiecznym Sieradzu (pokaz historyczny)

Prezentacja relacji między mieszkańcami XVII-wiecznego Sieradza a wojskiem, środowiskiem przestępczym oraz zuchwałą szlachtą. Pokaz oparty będzie na zapisach źródłowych z sieradzkich ksiąg grodzkich, zgromadzonych i spopularyzowanych przez wybitnego regionalistę Józefa Kobierzyckiego. Omawiane zdarzenia miały miejsce w związku z toczonymi za nieodległą granicą działaniami wojny 30-letniej, ale również podczas pospolitego ruszenia, gdy prowincja była pozbawiona części uzbrojonych obywateli.

18:00 Pokaz musztry sieradzkiej piechoty zamkowej z XVI-XVII wieku

Prezentacja przeszkolenia załogi sieradzkiego zamku oraz sposobów obsługi wykorzystywanej przez nią broni palnej, oparta na źródłach historycznych dotyczących organizacji wojsk pieszych w nowożytnej Polsce oraz wyposażenia sieradzkiego zamku i wiedzy o kulturze materialnej przedstawianego okresu w dziejach (w tym elementy takie jak ubiór, uzbrojenie).

18:20 Zarazy w staropolskim Sieradzu (pokaz historyczny)

Pokaz metod leczniczych oraz zachowań mieszkańców miasta podczas zarazy dżumy i ospy, przeprowadzony na podstawie zachowanych źródeł pisanych (kroniki, starodruki medyczne) oraz materialnych (ubiory ochronne - "lekarze z dziobami"). Podczas prezentacji wykorzystana będzie charakteryzacja.

18:40 Pokaz grupowej walki rycerskiej

Pokaz walki między grupą rycerzy, uzbrojonych w wiernie odtworzone repliki broni i opancerzenia z przełomu XIV i XV wieku, oraz stosujących metody walki przyjęte w inscenizacjach historycznych, a oparte na traktatach a także ikonografii z późnego średniowiecza.

19:00 Zamknięcie wydarzenia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.