poniedziałek, 20 czerwca 2022

"Przeznaczona/Namienionô" otworzy Ogólnopolski Festiwal „Noc Poezji i Muzyki” zapowiedz

22 czerwca o godzinie 17 w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu rozpocznie się poetyckie święto, czyli Ogólnopolski Festiwal „Noc Poezji i Muzyki”. Dwunasta edycja odbywa się pod hasłem „Poeci regionów, regiony poezji” i jest okazją do spotkania
z twórcami bardzo silnie związanymi z miejscami, z których pochodzą i w których tworzą, ale przede wszystkim z językami i tradycjami, które ich kształtowały. Dzięki poezji zajrzymy w ich światy wyrażane innymi językami, bo każdy człowiek to odrębny świat, a każdy poeta to poszukiwacz własnego języka.

Gościem pierwszego spotkania będzie Małgorzata Wątor. Urodziła się  w Słupsku, jest z pochodzenia Kaszubką o góralskim nazwisku. Od kilku lat mieszka w Gdańsku. Jest poetką i animatorką kultury. Publikuje swoje wiersze zarówno w języku polskim, jak i kaszubskim w wielu pismach ogólnopolskich. Należy do "Literackiego Klubu Wers"
w Bytowie, do grupy "Wtorkowych Spotkań Literackich" w Słupsku i do "Gdańskiego Klubu Poetów”. Autorka tomu poezji Przeznaczona / Namienionô. Jak mówiła w jednym
z wywiadów: Najpierw powstała "Namienionô", czyli "Przeznaczona" w wersji kaszubskiej. Ta część powstała w dwa dni tylko w języku kaszubskim. Później odrębnie powstała "Przeznaczona" w języku polskim i to mi zajęło mnóstwo czasu, a na dwa miesiące przed wydaniem dopisałam tłumaczenie do wersji myśli kaszubskiej. 

24 czerwca o godzinie 17.30 zapraszamy na sieradzki Rynek. Koncert Karoliny Cichej i Spółki będzie połączeniem muzyki etno i poezji. Karolina Cicha to jedna z najciekawszych postaci na rodzimej scenie folk, kompozytorka, multiinstrumentalistka, która poszukuje wciąż nowych ścieżek w muzyce. Ma na swoim koncie dziesięć płyt, tak różnych muzycznie i tekstowo, jak choćby nagrana w 2010 roku „Do ludożerców” z tekstami Tadeusza Różewicza i o siedem lat późniejsza „Płyta Tatarska”. Dwa lata temu nagrała z Kayah piosenkę „Płacz nad młodością co odchodzi”, którą określiła jako „autobiograficzny lament”. Dwie płyty z 2020 roku są częściowo powrotem na ukochane Podlasie do tradycji muzyki ludowej, niezwykle bogatej jak to na pograniczu. Na pewno jednak nie jest to ucieczka od współczesności. Karolina Cicha zabierze nas w świat poezji i muzycznych poszukiwań.    

Po koncercie przeniesiemy się do Powiatowej Biblioteki Publicznej, gdzie najpierw spotkamy się z „Innymi”. W etiudzie zobaczymy uczniów, nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, a także uczennicę Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka. Spektakl powstał na kanwie wiersza „Ja jestem”, napisanego przez Benjamina, autystycznego nastolatka z Francji.  

Gośćmi drugiego dnia festiwalu będą: Joanna Słodyczka i Musa Czachorowski. Pochodząca z Raby Wyżnej Joanna Słodyczka, z zawodu bibliotekarka, z zamiłowania jest regionalistką, dlatego obok wierszy pisanych językiem literackim pisze w gwarze Niżnego Podhala. Góry, a właściwie cała przyroda są ważnym elementem jej twórczości, surowość
i piękno gór stało się punktem odniesienia dla człowieka i jego kruchości. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich, wydała trzy tomiki poetyckie, jej wiersze znalazły się też w kilku antologiach, wśród nich jest „Łódź – tkanina z wadami”.

Musa Czachorowski jest poetą, autorem dwunastu tomików poetyckich, tłumaczył
z języka rosyjskiego m.in. zbiory bajek tatarskich, jest też dziennikarzem, redaktorem naczelnym kwartalnika "Przegląd Tatarski" i rzecznikiem prasowym Muzułmańskiego Związku Religijnego. Jego twórczość to połączenie dwóch światów i kultur, jest jednocześnie swojska i egzotyczna, i tak, jak poezja powinna – pozwala zajrzeć głębiej, dotknąć spraw ważnych.

Swoją twórczość zaprezentują również poetki z sieradzkiej Grupy Poetyckiej DESANT, które od ośmiu lat współtworzą Festiwal, organizują spotkania autorskie, warsztaty, a także reprezentują Sieradz na wielu ogólnopolskich wydarzeniach poetyckich.

            Uczestników Festiwalu zachęcamy do udziału w Turnieju Jednego Wiersza o Puchar Starosty Sieradzkiego i Nagrodę Prezydenta Sieradza. Wystarczy osobiście przeczytać własny wiersz. Poeci, którzy nie zdecydują się na udział w turnieju, mogą zaprezentować swoje utwory w Poetyckim Hyde Parku.

            XII Ogólnopolski Festiwal „Noc Poezji i Muzyki” organizują: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu, Stowarzyszenie Kreatywny Sieradz, Sieradzkie Centrum Kultury, Fundacja Wspierania Kultury Miasta Sieradza i Grupa Poetycka DESANT. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Urzędu Miasta Sieradza w ramach zadania nr 3 – wzbogacania życia sieradzan poprzez imprezy kulturalne, ze środków współorganizatorów festiwalu i sponsorów: Sieradzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Banku Spółdzielczego
w Sieradzu, NZOZ Zdrowie, PHU „Ortus”, firmy ATEST, Fermy Niosek Kaja z Ocina, OSM Wart-Milk, firmy ZŁOTEX, Cukierni „U Michalaka” i Restauracji „Przystań nad Wartą
”. Źródło Organizator


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz