niedziela, 17 lipca 2022

Czy w Sieradzu jeździ się bezpiecznie na rowerze ?

W niedziele 17 lipca grupa mieszkańców Sieradza sprawdzili, jak w naszym mieście jeździ się na rowerze, co jest nie tak i czego brakuje w Sieradzu.

Około 30 osób wzięło udział w przejażdżce rowerowej ulicami naszego miasta, celem jazdy było sprawdzenie, jak jeździ się po Sieradz na rowerze, niestety Sieradz, jak i ścieżki rowerowe w naszym mięsie są bardzo niebezpieczne dla rowerzystów. 

Przykładem są nieprawidłowo wykonane zjazdy ze ścieżki na jezdnie, uskok nie powinien być większy niż 1 cm, niestety w wielu miejscach takie uskoki mają po 7/8 centymetrów.

Błędne oznakowanie lub brak oznakowania, tu kłania się ulica Reymonta, nie wiadomo czy jedzie się ścieżką, czy chodnikiem, gdyż praktycznie na całej jej długości nie ma żadnych znaków informujących o tym iż jest tu ścieżka rowerowa. 

Podobne niebezpieczeństwo napotyka na rowerzystów na tak zwanej „czarnej drodze” w okolicach ulicy Jagiellońskiej przy pawilonie handlowym, tu znak informujący o końcu ścieżki rowerowej znajduje się za bardzo dużym drzewem i jest niewidoczny dla rowerzysty. 

Kolejnym przykładem jest ustawianie wielkich donic na ścieżce rowerowej, taki rodzynek znajduje się w okolicach Urzędu Miasta Sieradz, gdzie zasiada włodarz tego miasta, który sam jeździ na rowerze, i dziwne, że Prezydent Paweł Osiewała, nie widzi takich problemów. 

Dużym problemem jest, iż przy głównej ulicy Sieradza, czyli Jana Pawła II nie ma jak bezpiecznie poruszać się na rowerze, wielu cyklistów korzysta z jazdy chodnikiem, co jest niezgodne z prawem. 

Wielu z rowerzystów boi się o swoje życie, gdyż jazda ulicą może zakończyć się bardzo tragicznie i tu pada przykład, tragicznego wypadku z 13 lipca gdzie zginęła rowerzystka. 

O tym, jak jeździ się po Sieradzu, rozmawiałem z pomysłodawczynią niedzielnej jazdy, kliknij, aby wysłuchać MP3.  

8 komentarzy:

 1. W Sieradzu rowerzysta nie jest bezpieczny nawet na ścieżkach rowerowych

  OdpowiedzUsuń
 2. Ścieżki rowerowe, które prowadzą donikąd, nagle się kończą. Całe miasto nie przejedziemy nimi. Jeśli chodnik na 1 go maja i remonta jest to droga rowerowa to gratuluję pomysłodawcy - ciągle uskoki przy wjazdach do posesji bardzo psują przyjemność z jazdy i z pewnością wpływają negatywnie na bezpieczeństwo z jazdy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Rowerzyści powinni zwracać uwagę na pasach. Nie każde pasy są przeznaczone dla przejazdu rowerem. A niektórzy przejeżdżają jak popadanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. W Sieradzu jak i całym kraju brakuje świadomości czy to pieszych czy rowerzstów, ja wyznaje zasadę że bezpieczny jestem na chodniku i jeśli niemam pewności to nie ładuje się bezmyślńie pod samochody na przejściu czy na przejeździe mimo że mam pierszeństwo, bo logiczne że w starciu z samochodem niemam dużych szans. Myślę że jeśli ludzie wyznawali by tą zasadę to naprawdę było by bezpiecznie. Ale co po logicznym myśleniu jeśli przecież mam pierszeństwo i jeśli uderzy we mnie auto to będzie jego wina. Tylko kierowcy pewnie nic się nie stanie a ja będę w najlepszym przypadku kaleką ale naszczęście to nie moja wina bo przecież ja miałem pierwszeństwo.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ktoś to projektuje i odbiera.Świadczy to tylko o naszej nieudolności ludzi którzy są po wyższym wykształceniu i zasiadają za biurkiem w UM i starostwie.Po prostu wstyd.Wiocha i tyle.

  OdpowiedzUsuń
 6. A ścieżki rowerowe na pasach to chory wymysł roweżyśći myślą że są nieśmiertelni łatwiej wychamować rower niż samochód

  OdpowiedzUsuń
 7. Pan J. Góraj widać, że już zaczął kampanię robić...

  OdpowiedzUsuń
 8. Wyznaczenia ścieżki na chodniku przy Jana Pawła od strony os. Broniewskiego nie był by problemem a rozwiązała by problem. Dalej Aldi i Carrefur. No i lokalizacje słupków znaków na 1 maja to jest slalom gigant a ich szary kolor bez odblasków w nocy to jak zasadzki na rowerzystów. Tam nawet wózkiem z dzieckieme ciężko wymanewrować. Oznaczenie poziome dwukolorowej kostki od Policji do Boh Wrze też od lat prosi się o oznaczenie do dziś nie wiem który kolor to dla pieszych a króy dla rowerów. Wiele nie domówień. Po za tym jak na rowerze dojechać do szpitala tam pracuje dużo ludzi?

  OdpowiedzUsuń