piątek, 29 lipca 2022

Policyjne działania „Prędkość w rejonach przejść dla pieszych”

W piątek, 29 lipca 2022 roku, na terenie województwa łódzkiego przeprowadzone zostaną całodniowe działania pn „Prędkość w rejonach przejść dla pieszych”. Na drogach będą policjanci wyposażeni w mierniki prędkości, a mundurowi z grupy Speed patrolować będą drogi w radiowozach wyposażonych w wideorejestratory. Funkcjonariusze egzekwować będą przede wszystkim naruszenia dotyczące nieprzestrzegania dopuszczalnych prędkości, szczególnie w rejonach przejść dla pieszych.


 Zdecydowana reakcja skierowana będzie na wykroczenia kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych. Policjanci oprócz działań zwrócą, także uwagę na inne wykroczenia, które mogą być przyczyną zagrożeń.

Kierujący powinni spodziewać się zarówno statycznych punktów pomiaru prędkości, jak i pomiarów prowadzonych dynamicznie, zwłaszcza w miejscach, w których najczęściej dochodzi do wypadków spowodowanych nadmierną prędkością. Nadzorem objęte zostaną szczególnie  przejścia przez ruchliwe jezdnie lub przejścia, na których dochodziło do potrąceń pieszych.

Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżający się do przejścia dla pieszych jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności, powinien zmniejszyć prędkość, tak aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego będącego na tym przejściu albo na nie wchodzącego.

Niestety nadmierna prędkości jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych w tym wypadków. Nadal wypadki drogowe, których przyczyną jest prędkość generują najwięcej ofiar śmiertelnych.

Dane statystyczne za okres trwających wakacji są tragiczne. W 261 wypadkach drogowych na terenie województwa zginęło, aż 21 osób a 320 zostało rannych. Dlatego też kierowcy, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości i zostaną przyłapani na agresywnej jeździe, nie będą mogli liczyć na taryfę ulgową. Podczas działań funkcjonariusze będą przypominać jak ważna jest jazda z tzw. „bezpieczną prędkością, czyli taką przy której kierujący zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem. Pamiętajmy, że wszyscy mamy wpływ na bezpieczeństwo na drogach.
    Apelujemy o przestrzeganie dozwolonych limitów prędkości, zwalnianie w miejscach gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest przede wszystkim w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów
oraz skrzyżowań.
Kierowco pamiętaj!
Prędkość i brawura na drodze prowadzi do tragedii, zwolnij nim będzie za późno. Źródło Policja

 

3 komentarze:

  1. Rzeczywiście w Sieradzu mamy zawrotne prędkości co widać na ulicach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Heh... Wszystkiemu winni kierowcy... A pieszy to święta krowa... Niedawno obok szpitala jakaś stara babka przeciskała się przez barierki oddzielające jezdnię od chodnika mając jakieś 10m do przejścia dla pieszych.

    OdpowiedzUsuń
  3. Proszę o wyniki ile przez ostatni rok wystawiono mandatów pieszym rozmawiającym przez telefon podczas przechodzenia przez pasy. Od roku mamy nowy przepisy a nie słyszałem ani o 1osobie. A w mieście i kraju to jest plaga. Nawet widziałem jak przy Carrfurze policja przepuszczała pieszego na pasach który bez wzruszenia nawet nie przerwał rozmowy telefonicznej i nic nie zrobili (nawet jak mieli coś pilnego to wystarczyło 1 tel aby ktoś z komendy wyszedł 3 korki i przywitał gagatka)

    OdpowiedzUsuń