piątek, 14 października 2022

Cuarteto Re! Tango

„Tango to smutek, który się tańczy” powiedział Enrique Santos Discépolo.

Ta muzyka pełna nostalgii, pożądania i napięcia dramatycznego, jak blues w Stanach Zjednoczonych, często wyraża smutek i cierpienie, a jednak triumfuje przeżywając wielki renesans na całym świecie.

Milonga Baltica- tak nazywała się założona w 2003r. przez Pawła A. Nowaka formacja grająca tango, w której krystalizował się styl i myślenie o przekazie emocjonalnym tej muzyki. Zespół ewoluował i w 2019r. nowy skład przyjął nazwę Cuarteto Re!Tango. Taki anons wystarczył, aby Sala Koncertowa wypełniła się po brzegi.

Cuarteto Re!Tango wystąpił w Sieradzu po raz pierwszy i już od pierwszych dźwięków zyskał wielu fanów. Dźwięki, które wydobywały się spod palców muzyków z Pomorza sprawiły, że gromkie brawa rozlegały się po końcowym akordzie każdego utworu. Specjalizujący się w interpretacji tanga argentyńskiego kwartet zaprezentował najwspanialsze tanga takich kompozytorów jak Hannibal Troilo i Asror Piazzolla, ale nie zabrakło sławnych, polskich tang, takich jak choćby „Ta ostatnia niedziela”. Po tak ciepłym przyjęciu nie mogło się odbyć bez bisów. Cuarteto Re!Tango pożegnało się z sieradzką publicznością jednym z najbardziej rozpoznawalnych tang, tangiem „La cumparsita”.

Cuarteto Re!Tango to zespół w składzie: Paweł A. Nowak – bandoneon, Łukasz Perucki – skrzypce, Paweł Zawada – fortepian, Sebastian Wyszyński – kontrabas.

Koncert zorganizowany przez Towarzystwo Muzyczne FERMATA i PSM I st. w Sieradzu, który odbył się w ramach realizacji Zadania nr 2 – Wzbogacanie życia Sieradzan poprzez imprezy kulturalne. Medialny patronat nad przedsięwzięciem objęła rozgłośnia radiowa „Nasze Radio”.

Koncert Cuarteto Re!Tango był uwieńczeniem Regionalnej Konferencji Akordeonowej pod patronatem Pana Wizytatora Centrum Edukacji Artystycznej Regionu Łódzkiego Pana Marcina Walickiego, w której udział wzięli nauczyciele akordeonu z województwa łódzkiego wraz ze grupą swoich uczniów. Już o godzinie 10:00 rozpoczął się wykład Pana Pawła A. Nowaka o historii akordeonu. Multimedialny wykład był bogato ilustrowany slajdami oraz nagraniami unikalnych instrumentów. Pan Nowak jest właścicielem zbiorów Muzeum Akordeonu w Kościerzynie na Pomorzu. Część z bogatej kolekcji mieliśmy okazję zobaczyć w Sieradzu, ba, nawet eksponaty (niektóre unikatowe, a przez to bardzo cenne) uczestnicy konferencji mogli dotknąć i przyjrzeć się eksponatowi z bliska, co raczej jest nieosiągalne w warunkach muzealnych. Mieliśmy również okazję zobaczyć jak wygląda akordeon od środka, zobaczyć jak działają jego poszczególne części, w jaki sposób wydobywa się z akordeonu dźwięk.

Następny, bogato ilustrowany wykład, dotyczył jazzowych wirtuozów akordeonu. Podczas studiów akordeoniści poznają literaturę dedykowaną akordeonowi, ale na ogół sprowadza się ona do utworów tzw muzyki poważnej. Stanowi to niewielki procent „udziału w rynku” utworów na akordeon. Gros oryginalnych (lub nie) nagrań wielkich mistrzów akordeonu należy do gatunku muzyki popularnej, a zwłaszcza muzyki jazzowej. Tam akordeon zagościł na dobre. Pan Nowak podczas kolejnego wykładu multimedialnego podzielił się swoją wiedzą na temat roli akordeonu w muzyce jazzowej.

Tango argentyńskie zdobyło sceny filharmonii na całym świecie za przyczyną kompozycji Astora Piazzolli. Tematem trzeciego multimedialnego wykładu Pawła Nowaka było tango. Pan Nowak z tej okazji przygotował wykład „Rodolfo Mederos – namaszczony przez Piazzollę”.

Wykłady pana Pawła Nowaka spotkały się z ciepłym przyjęciem obecnych nauczycieli, uczniów oraz przybyłych na konferencję sieradzkich miłośników muzyki akordeonowej.

Konferencji towarzyszyła wystawa akordeonów firmy Scandalli. Akordeoniści mogli zapoznać się z najnowszą ofertą akordeonów, sprawdzić możliwości i brzmienie jednych z najlepszych, włoskich instrumentów.

Sieradzkich melomanów zachęcamy do śledzenia strony internetowej szkoły muzycznej https://www.gov.pl/web/psmsieradz, na której ukazują się również bieżące informacje o zbliżających się koncertach.

(Materiał  Pan Sławomir Cieślak)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz