wtorek, 25 października 2022

Mieszkańcy jednak dotarli na spotkanie w sprawie Kolei Dużych Prędkości

W dniu 25 października o godzinie 18:00 w Szkole podstawowej nr 10 odbyło się spotkanie w sprawie Kolei Dużych Prędkości. Mieszkańcy zainteresowani omawianym wariantem jednak stawili się na spotkanie a to nie było takie łatwe gdyż jak nam (redakcji Sieradz To My.pl) mówili, dowiedzieli się w ostatniej chwili o spotkaniu od znajomych lub całkiem przez przypadek. Mieli duże pretensje że  miasto dopiero dziś na swojej stronie poinformowało o dzisiejszym spotkaniu (mówimy o 25 października).

Blisko 70 osób brało udział w spotkaniu w sprawie Kolei Dużych Prędkości, które odbywało się tradycyjnie już w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 10. Omawiany był wariant inwestorski (LK Nr 85 na odcinku Łódź - Sieradz Północny i LK Nr 86 na odcinku Sieradz Północny - Kępno - Czernica - Wrocław Główny) znany jako wariant W51. Mieszkańcy mogli dziś zapoznać się z nowymi poprawkami wprowadzonymi do projektu, a także dowiedzieli się że mogą jeszcze zgłaszać swoje uwagi dotyczące zmian w projekcie do 15 listopada 2022 roku w Urzędzie Miasta. Ponadto dziś także mieszkańcy mieli możliwość zadawania pytań dotyczących ich firm, posiadłości oraz ziem i na te pytania w mniejszym lub większym stopniu dostali odpowiedź od prowadzących dzisiejsze spotkanie. 

    Prawdopodobnie na przełomie 2025/2026 roku może zacząć się proces wywłaszczania osób z terenów objętych inwestycją - takie założenia dziś wstępnie padły na spotkaniu.

       Teoretycznie cała inwestycja może zostać jeszcze wstrzymana ale to zależy już tylko od wyniku przyszłych wyborów czy też wydania lub nie wydania pierwszej decyzji administracyjnej czyli decyzji środowiskowej, którą wydaje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Jeśli nie zostanie wydana pozytywna dla inwestora decyzja o realizacji uwarunkowań tej inwestycji pod kątem środowiskowym to nie będzie możliwa realizacja dalszych etapów tejże inwestycji a to z kolei spowoduje powrót do rozmów na etapach sprzed dwóch lat. 

27 komentarzy:

 1. nasze radio nie było, 8tvr nie była, sieradz nasze miasto nie było, Super, brawo dla was redaktorzy , przecież to nie istotne informacje dla mieszkańców Sieradza po co o tym mówić że kogoś wywłaszczą czy że kolei szybka będzie w mieście, lepiej się klepać z pisiorami po plecach, brawo jeszcze raz dla was.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ej odwalcie się od Sieradz Nasze Miasto, byli na ciekawszym materiale w muzeum; o początkach powstania osiedla Jaworowe.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widać komuś bardzo zależało na nie publikowaniu wcześniej informacji o spotkaniu, ciekawe komu ? Czy miastu czy komuś innemu ? A może obu stronom ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Najważniejsze że wybory zbliżają się dużymi krokami, zrobi się porządek i w Sieradzu i w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Panie prezydencie wygląda na to że to Pana tak zwana "ostatnia niedziela"

  OdpowiedzUsuń
 6. No piękne zagranie z tym komunikatem o spotkaniu. A czasem prawo administracyjne nie nakazuje informować o takim wydarzeniu z wyprzedzeniem dwutygodniowym ? Ktoś tu złamał prawo - znowu ???

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak w drugiej turze wyborów będzie Osiewała i szpodel wbity w ziemię , to głosuje na szpodel !!! szpodel = X

  OdpowiedzUsuń
 8. Sami widzicie państwo jaką władzę w Urzędzie Miasta macie jak sobie drwi z was.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ale sku.....stwo poważnie dziś ogłosili że dziś jest spotkanie? Skandal!!! Na to jest dwa tygodnie przecież

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak to prawda dowiedziałam się od znajomej że dziś na stronie Urzędu Miasta jest wzmianka jakaś o spotkaniu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Panie Osiewała niepoinformowani zostali również Pana "byli wyborcy" tak "byli" bo od nas już Pan naszych głosów nie dostanie to samo tyczy się rady miasta

  OdpowiedzUsuń
 12. Zgłupieli czy jak ? Tak się dba o swoich mieszkańców, swoich wyborców WSTYD Panie prezydencie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie wiedziałem, nie byłem ...

  OdpowiedzUsuń
 14. Tak się pisowi spieszy do budowy kolei że się w najbliższych wyborach wykolei

  OdpowiedzUsuń
 15. spokojnie chociaż było ?

  OdpowiedzUsuń
 16. Od samego początku to był wał, konsultacje nie były konsultacjami tylko ludzie zostali postawieni przed faktem dokonanym

  OdpowiedzUsuń
 17. i widzicie nawet w takim Sieradzu jesteście im potrzebni tylko po to by x postawić przy nazwisku

  OdpowiedzUsuń
 18. łeeeeeee to z klasą się Urząd zachował

  OdpowiedzUsuń
 19. polityka to sztuka kłamania i wy właściwie zostaliście okłamani

  OdpowiedzUsuń
 20. i wychodzi słoma z butów

  OdpowiedzUsuń
 21. za krótki okres od pojawienia się informacji do ustosunkowania się do niej, to wygląda na celowe zagranie tak by zainteresowane osoby nie miały możliwości się tam stawić

  OdpowiedzUsuń
 22. To teraz tylko trzeba nie wydać pozytywnej decyzji i zabawa od nowa

  OdpowiedzUsuń
 23. Konsultacje były jednostronne postawiono nas przed faktem dokonanym i tyle ... Podziękowania dla UM i prezydenta. Mamy pobudowane nowe domy w zaciszu i enklawie teraz za silnym lobby urzędników będziemy mieli nie jeden a 4 tory szybkiej kolei i 6 metrowym nasypem. Mamy taką demokrację, że nikt nie bierze naszego zdania pod uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 24. Dokładnie widać gdzie niby prezydent Sieradza przestępca ma mieszkańców, wystarczy że ustawia się jego znajomi i rodzinka jak na wieku przetargach

  OdpowiedzUsuń
 25. Miliony, miliony wywalone w błoto na dokumentację projektową, w tym nikomu niepotrzebne gigantyczne lotnisko i budowane od zera dyskusyjne linie kolejowe. Może najpierw naprawcie i unowocześnijcie te stare, które mają dowozić ludzi zmniejszając ruch na drogach krajowych?

  Studium dla kolei dużych prędkości leżało od lat w Ministerstwie (robiono je od 2008-2009 roku!) i wyrzucono to do kosza, żeby zarobić nową kasę. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że najlepszym ruchem kolejnej władzy będzie natychmiastowe zatrzymanie tych szalonych planów przeorania całego kraju nowymi kolejami i wydanie MILIARDÓW na lotnisko.

  OdpowiedzUsuń