wtorek, 25 października 2022

Policjanci przypominają o bezpieczeństwie podczas wizyt na cmentarzach

Druga połowa października to czas, kiedy odwiedzamy nekropolie i porządkujemy groby naszych bliskich. Wracając myślami do wspomnień o zmarłych , niestety często zapominamy o własnym bezpieczeństwie. Pamiętajmy, że w tym okresie może dochodzić na cmentarzach do większej liczby kradzieży.

Trwa czas  przygotowań do obchodów Wszystkich Świętych i Zaduszek. Funkcjonariusze czuwać będą nad bezpieczeństwem osób odwiedzających cmentarze. Jednak w tym okresie, sami szczególnie musimy zadbać także o własne bezpieczeństwo.
Przygotowując groby zmarłych pamiętajmy, aby na cmentarz zabierać tylko i wyłącznie przedmioty niezbędne do uprzątnięcia nagrobka. Niepotrzebne będą  duże sumy pieniędzy, karty bankomatowe i inne cenne przedmioty. Nigdy nie noś numeru PIN razem z kartą. W czasie porządkowania i strojenia grobów nie pozostawiaj torebek czy saszetek bez opieki, bo okazja czyni złodzieja. Jeśli to możliwe zapewnij sobie towarzystwo innej osoby, która w chwili gdy np. będziesz musiał wyrzucić śmieci, przypilnuje rzeczy. Ponadto w sytuacji gdy musisz odebrać telefon, po zakończonej rozmowie schowaj go do wewnętrznej kieszeni kurtki, czy też w innym bezpiecznym miejscu. Nigdy nie odkładaj telefonu na nagrobek lub  ławkę.
Będąc na cmentarzu, zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformujmy o tym pracowników cmentarza lub policję. Często znamy, choćby z widzenia, osoby, które opiekują się sąsiednimi grobami. Jeśli spotkamy więc tam kogoś innego, zainteresujmy się tym. Możemy zawsze spytać, kim ta osoba jest. Jeśli wyjaśnimy powód naszego zainteresowania, nikt zapewne nie będzie miał nam tego za złe.
Przedstawiamy kilka rad, które pozwolą Państwu w spokoju i zadumie spędzić ten szczególny czas.
Aby nie stać się ofiarą traumatycznych wydarzeń należy:
•     w środkach komunikacji publicznej wszelkiego rodzaju torebki, plecaki, saszetki należy dokładnie zamknąć, natomiast pieniądze czy dokumenty najlepiej schować w wewnętrznych kieszeniach ubrania, torebki itp.
•    jeżeli wybieramy się samochodem na cmentarz, należy go dokładnie zamknąć i dokładnie sprawdzić czy nie pozostawiliśmy wartościowych rzeczy w widocznym miejscu,
•    torebkę należy trzymać zapięciem w stronę ciała,
•    wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić wartościowe rzeczy, dlatego zawsze trzymamy je blisko siebie, nie pozostawiamy ich na ławkach, pomnikach czy innych miejscach,
•    kluczy od mieszkania nie należy nosić razem z dokumentami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz