poniedziałek, 7 listopada 2022

19-letni drogowy bandyta wyeliminowany z ruchu

Dzięki interwencji zduńskowolskiego policjanta wracającego ze służby, sieradzcy patrolowcy zatrzymali 19-latka, który bez uprawnień, mając w organizmie ponad 1,4 promila alkoholu kierował oplem. Samochód nie posiadał aktualnych badań technicznych i miał zatrzymany dowód rejestracyjny. Z kolei 20-letni pasażer opla posiadał dilerkę z marihuaną.

4 listopada 2022 roku około godziny 22.00 wracający ze służby zduńskowolski policjant zaalarmował dyżurnego, że ulicą Sienkiewicza w Sieradzu jedzie opel, którego kierowca mógł być nietrzeźwy. Opel jechał "wężykiem" co jakiś czas zjeżdżając z prawego na lewy pas ruchu. Policjant  jechał za oplem zachowując bezpieczną odległość. 

W pewnym momencie kierujący oplem przekroczył podwójną linię ciągłą i wjechał w posesję. W tym czasie we wskazane miejsce podjechał patrol policji. 

Funkcjonariusze zastali zaparkowanego opla, wewnątrz którego było pięciu mężczyzn. Za kierownicą siedział 19-letni mieszkaniec powiatu sieradzkiego, który oświadczył, że to kierował oplem. 

Wyraźnie wyczuwalna był od niego woń alkoholu. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał on w organizmie ponad 1,4 promila alkoholu. Okazało się, że 19-latek nie ma uprawnień do kierowania. Ponadto pojazd nie posiadał aktualnych badań technicznych i ma zatrzymany dowód rejestracyjny. 

Trzej pasażerowie opla również byli pod działaniem alkoholu. W czasie kontroli u 20-letniego pasażera policjanci znaleźli w portfelu dilerkę z marihuaną. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony na komendę. 

Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut posiadania środków odurzających. Obydwaj mężczyźni poniosą konsekwencje za popełnione przestępstwa. 

19-latkowi za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz wysoka grzywna. Ponadto w każdej sytuacji za kierowanie pojazdem mechanicznym bez uprawnień wysyłany jest wniosek o ukaranie do sądu. Sąd w takiej sytuacji może orzec grzywnę w wysokości do 30 tysięcy złotych. Dodatkowo, obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat. 

Natomiast 20-latkowi za posiadanie środków odurzających grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. 

Spostrzegawczość i interwencja wracającego po służbie policjanta być może zapobiegła tragedii. 

Nietrzeźwi kierujący są ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drogach. Dlatego ważne jest, aby nie pozostawać obojętnym i reagować, aby wyeliminować zagrożenie. O każdym zagrożeniu należy powiadomić policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Źródło KPP Sieradz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz