wtorek, 13 grudnia 2022

Stary szpital we wspomnieniach pracowników

Powiatowa Biblioteka Publiczna i Fundacja Działań Kreatywnych zapraszają 15 grudnia 2022 roku o godz. 17:00 na promocję wydawnictwa KSIĘGA WSPOMNIEŃ PRACOWNIKÓW STAREGO SZPITALA.

W tym roku przypada 170 rocznica działalności szpitala przy ulicy Nenckiego. Jest jednym z nielicznych w Polsce, funkcjonujących przez blisko dwa wieki w tym samym miejscu i jednocześnie jest to najstarszy, nadal czynny, szpital w województwie łódzkim. 

Od początku jego istnienia, od marca 1852 roku aż do roku 1947 patronem był św. Józef. Sieradzanie nazywają szpital „starym”, ale określenie to ma pozytywne zabarwienie - wyraża emocjonalną więź, sympatię i zaufanie pacjentów do pracowników szpitala, w którym od 170 lat znajdują pomoc w chorobie. W starych budynkach doświadczenie zdobywało wielu znakomitych lekarzy, diagnostów, pielęgniarek. 

Od roku 2015 prowadzona jest Księga Wspomnień pracowników szpitala. Opracowanie i wydanie tej Księgi w formie książki jest kolejną cegiełką do uświetnienia obchodów jubileuszu tej tak ważnej i zasłużonej placówki medycznej dla regionu. Publikacja przybliża i przypomina mieszkańcom Sieradza sylwetki osób związanych ze szpitalem. Autorzy chcą w ten sposób ocalić od zapomnienia postacie mające wielkie zasługi zarówno dla szpitala, jak i lokalnej społeczności.

- Mamy nadzieję, że opublikowana Księga Wspomnień wzbudzi w mieszkańcach Sieradza poczucie dumy, że mają w swoim mieście prawdziwą perełkę w postaci najstarszego szpitala w województwie oraz dumy pracowników, którzy stworzyli i nadal tworzą jego historię.
W jego murach i przeszłości zawierają się dzieje mieszkańców Sieradza i Powiatu Sieradzkiego: tysięcy pacjentów oraz lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników szpitala – znanych i bezimiennych, zawsze niosących pomoc… Wierzę, że Księga Wspomnień będzie miała swoją kontynuację i będzie poszerzona o kolejne  wspomnienia pracowników, bądź ich potomków
– mówi Andrzej Stępień, który opracował wspomnienia, na co dzień pracownik „starego” szpitala pasjonujący się jego historią i gromadzący związane z placówką pamiątki.

Książka została wydana przez Fundację Działań Kreatywnych w ramach realizacji zadania publicznego nr 1 Realizacja Przedsięwzięć Promujących Dziedzictwo Kulturowe
Sieradza, finansowanego ze środków Urzędu Miasta Sieradza. Źródło PBP w Sieradzu.

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz