piątek, 30 grudnia 2022

TE DNI TO CZAS PODSUMOWAŃ TAKŻE BEZPIECZEŃSTWA NA DROGACH -BYŁO LEPIEJ ALE...

Taki dzień jak 28 grudnia 2022 roku kiedy to na terenie województwa łódzkiego nie doszło do żadnego wypadku drogowego jest niestety rzadkością. Tego dnia policjanci skontrolowali 975 kierujących i ujawnili wśród nich 11 nietrzeźwych. Każda osoba , która wsiada za kierownicę pod wpływem alkoholu lub narkotyków jest potencjalnym zabójcą drogowym. Kara 12 lat spędzonych w więzieniu nikomu życia nie zwróci.

(Źródło KPP Sieradz)


Dziękujemy za każdy niepokojący sygnał dzięki, któremu wyeliminowano zagrożenie związane z  połączeniem alkoholu i śmiertelnego narzędzia jakim może być pojazd.  

Choć statystyki od początku roku pokazują pozytywny trend to jednak nadal mamy wszyscy jako użytkownicy dróg sporo do zrobienia.

W okresie od 1 stycznia do 28 grudnia 2022 roku na terenie województwa łódzkiego doszło do  2195 wypadków drogowych ( o 97 mniej niż w tym samym okresie 2021 roku) , w których śmierć poniosło 161 osób ( 29 mniej)  a 2619 zostało rannych ( mniej o 128 ).

W tym samym czasie policjanci interweniowali w związku z 23014 kolizji drogowych ( mniej o 5014).

Przed nami ostatnie dni 2022 roku. Zadbajmy o to aby były bezpieczne. Niech wśród postanowień noworocznych znajdą się także te dyscyplinujące nas i jako pieszych i jako kierujących.

Nadal wśród czynników mających decydujący wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego (człowiek – droga – pojazd jako czynnik sprawczy wypadków),na pierwsze miejsce zdecydowanie wysuwa się człowiek. To właśnie zachowanie się poszczególnych grup użytkowników dróg wpływa na powstawanie wypadków drogowych.

Na podium głównych przyczyn wypadków znajduje się:

• nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu

• niedostosowanie prędkości do warunków ruchu

• nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych

Zmiany warto zacząć od siebie i swojego najbliższego otoczenia. Za kierownicę wsiadajmy zawsze wypoczęci i trzeźwi. Nie pozwólmy nikomu z kim spożywamy alkohol prowadzić pojazd. Przestrzegajmy przepisów i pamiętajmy, że pośpiech nigdy nie był dobrym doradcą na drodze.

Bezpiecznego Nowego 2023 roku !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz