piątek, 20 stycznia 2023

Stacje ładowania dla autobusów

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Sieradzu wyłoniło firmę, która wykona infrastrukturę ładowania dla autobusów elektrycznych, które jeszcze w tym roku pojawią się na ulicach naszego miasta.

Wykonawcą wspomnianej infrastruktury będzie Ekoenergetyka-Polska. Zielonogórska firma dostarczy MPK Sieradz trzy mobilne ładowarki plug-in o mocy 80 kW z podziałem na dwa stanowiska ładowania po 40kW. Wartość realizowanego zamówienia to 437 567,65 zł brutto. Dodatkowo eksperci Ekoenergetyki przeszkolą kierowców i personel zaplecza technicznego z obsługi ładowania autobusów elektrycznych. - Konsekwentnie stawiamy na wsparcie elektryfikacji transportu publicznego i dzielimy się naszą wiedzą. Na rynku wysokich mocy jesteśmy obecni już ponad dekadę – podkreśla Wojciech Twardowski, dyrektor sprzedaży bezpośredniej i dystrybucji w Ekoenergetyka

Przypomnijmy, że MPK Sieradz na zakup autobusów otrzymało dofinansowanie z NFOŚiGW w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”. Dofinansowanie wynosi 9 732 500 zł, co  stanowi  77,67 % kosztów autobusów i infrastruktury ładowania. Spółka, już jesienią ubiegłego roku podpisała umowę na zakup autobusów elektrycznych. Do końca tego roku na sieradzkich ulicach pojawi się sześć elektrycznych autobusów Pilea model 1000. Pojazd z napędem elektrycznym o długości 10 m, wyposażony będzie w magazyn energii o pojemności nie mniejszej niż 217 kWh, co pozwoli na przejechanie na jednym ładowaniu ponad 200 km. – Pojazd cechuje się lekką konstrukcją, co ma istotne przełożenie na jego eksploatację. Ta, dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym jest bardzo ekonomiczna – wyjaśnia Piotr Śladowski, członek zarządu ARP E-Vehicles.

 Autobus jest niskopodłogowy bez poprzecznych stopni na całej długości, a całkowita liczba osób, która może do niego wsiąść wynosi 70 (w tym 28 miejsc siedzących).

Jak podkreśla Paweł Osiewała, prezydent Sieradza, Miasto i MPK rozważają także możliwości zainstalowania paneli fotowoltaicznych na terenie bazy miejskiej spółki, by zminimalizować koszty związane z ładowaniem pojazdów. Źródło UM Sieradz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz