piątek, 24 lutego 2023

Niezwykły koncert w Sieradzu w rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie

W dniu pierwszej rocznicy ataku putinowskiej Rosji na Ukrainę w Teatrze Miejskim w Sieradzu odbył się niezwykły koncert pod hasłem "Pokój dla Ukrainy - Pokój dla Świata". Trwał prawie dwie godziny i na scenie w trakcie jego trwania pojawili się mieszkańcy Sieradza z Ukrainy oraz artyści z Krakowa i Sieradza.

Koncert rozpoczął się od projekcji filmu pt. "Blizny Wojny", który przedstawiał relację z pierwszych dni wybuchu wojny na Ukrainie dzisiejszych mieszkanek Sieradza - Ukrainek, oraz to jak nasi goście ze wschodu zaaklimatyzowali się w Sieradzu. Następnie na scenie pojawiła się pani Żaneta Marzuchowska z Fundacji Rozwoju Tak Czy Owak i wygłosiła wzruszającą do łez przemowę, jednocześnie dziękując wszystkim którzy przez ostatni rok pomagali jak mogli obywatelom Ukrainy. Sam koncert został w całości przygotowany przez społeczność ukraińską mieszkającą na ziemi sieradzkiej przy wsparciu artystów krakowskich oraz sieradzkich z Sieradzkiego Centrum Kultury a także nauczycieli z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sieradzu.

    O niezwykłości koncertu świadczy fakt iż minutą ciszy zostali uczczeni polegli w walkach o wolność Ukrainy a także został odśpiewany hymn Ukrainy. Na koncercie pojawili się również starosta sieradzki pan Mariusz Bądzior oraz w imieniu prezydenta Sieradza sekretarz miasta Sieradz pani Emilia Marek, oboje wygłosili krótką przemowę do społeczności ukraińskiej mieszkającej w naszym regionie. Warto tu nadmienić że mieszkańcy z Ukrainy ofiarowali dla Sieradza drzewo kalinę. Dla Ukraińców drzewo to znaczy naprawdę wiele. Białe kwiaty kaliny symbolizują czystość, zielone liście żywotność ukraińskiego ludu, a czerwone pestkowce żar miłości. Nasi goście pragną razem z nami wspólnie posadzić to drzewo we właściwym dla niego miejscu jak tylko pozwoli na to pogoda. 

    Gospodyniami dzisiejszego koncertu były dwie panie z Ukrainy: Swietłana i Natasza, i trzeba przyznać że  jako konferansjerki wypadły naprawdę dobrze. W koncercie wystąpiły dzieci w wieku przedszkolnym, młodzież oraz dorośli mieszkańcy Sieradza pochodzenia ukraińskiego. Artyści ci uraczyli nas tańcem, śpiewem oraz recytowaniem wierszy. Zaprezentowali się również nauczyciele z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sieradzu, artyści ze Spółdzielczego Domu Kultury w Sieradzu oraz zespół muzyczny z Krakowa.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z koncertu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.