poniedziałek, 27 marca 2023

NADCHODZI SEZON MOTOCYKLOWY – KIEROWCO PATRZ W LUSTERKA!

Piękna, słoneczna pogoda, w miniony weekend sprawiła, że na drogach naszego powiatu, pojawili się pierwsi miłośnicy motocykli. Małymi krokami, kierowcy jednośladów wracają na drogi po zimowej przerwie. Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i wzajemny szacunek na drodze dla wszystkich kierowców – tych na motocyklach i tych w samochodach.

(Źródło KPP Sieradz)

foto poglądowe z archiwum redakcji
Jazda na motocyklu to najczęściej pasja i ogromna przyjemność. Kierowcy tych jednośladów, wykorzystują atuty swoich pojazdów, jakim są: małe gabaryty, zwrotność, przyspieszenie. Pamiętajmy, że większość motocyklistów to są ludzie rozsądni i odpowiedzialni - mają rodziny, dzieci, a motocykl traktują jak pasję, chwilę dla siebie oraz środek transportu. Niestety, niektórzy na motocyklu zachowują się nieprzepisowo, dodatkowo z ogłuszającym rykiem silnika. Takie wybryki nielicznych, mają wpływ na opinię o całej grupie użytkowników motocykli. Zwracamy się do fanów motocykli o nie traktowanie drogi jako toru wyścigowego. Aby bezpiecznie poruszać się motocyklami, trzeba nie tylko zdobyć odpowiednie uprawnienia, lecz przede wszystkim mieć dużo dystansu do siebie i własnych umiejętności. Brawura, brak rozsądku i ostrożności, nietrzeźwość, a szczególnie niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego mają tragiczne skutki. Droga publiczna to nie tor wyścigowy! Motocykl nie wybacza błędów.

Kierowco! - Motocykliści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, dlatego należy szanować ich prawo do jazdy, na drogach.

- Kierowcy samochodów narzekają na zagrożenia, jakie powodują na drodze motocykliści, a tymczasem ze statystyk wynika, że często to kierowcy samochodów ponoszą winę za zdarzenia z udziałem motocykli.

- Trzeba być wyjątkowo uważnym podczas zmiany pasa ruchu. Sprawdzaj lusterka, pamiętaj o martwych polach, szczególnie przy zmianie pasa. Motocykle ze względu na swoje gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stają się przez to mniej widoczne dla pozostałych uczestników ruchu.

- Niezwykle ważne jest zachowanie bezpiecznego odstępu od motocykla. W razie zderzenia, kierowca motocykla jest bardziej narażony na ryzyko śmierci niż kierowca auta.

- Obserwuj drogę – prosta i powszechnie wiadoma czynność, a jednak brak stałej kontroli lusterek i obserwacji tego co się dzieje wokół mnie na drodze, ma ogromne znaczenie i może uratować ludzkie życie.

- Nie zajeżdżaj motocykliście drogi.

Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i wzajemny szacunek na drodze. Niech jazda będzie wyłącznie przyjemnością, a nie przyczyną tragedii. Bez względu na to, jakim pojazdem się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego - bezpiecznie dojechać do celu.

3 komentarze:

  1. Ha ha ha... Śmiechu warte! Kolejne święte krowy na drodze...

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja mam patrzeć w lusterka?, a motocyklisty to przepisy nie obowiązują? Niech każdy ich przestrzega, to nie będzie problemu.
    Wszyscy na około mają uważać, bo jaśnie pan jedzie na złamanie karku.

    OdpowiedzUsuń