środa, 22 marca 2023

Seniorze bądź bezpieczny

Jakie są metody działania oszustów, jak uchronić się przed nimi i jak być bezpiecznym na drodze – to wiodące tematy spotkanie, które przeprowadzili sieradzcy policjanci oraz przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego z seniorami z Domu Pomocy Społecznej. Działania te wpisują się w realizowane akcje profilaktyczne „Bądź czujny, nie daj się nabrać oraz „Na drodze-patrz i słuchaj”.

Policyjny profilaktyk i dzielnicowy oraz przedstawiciel Terenowego Oddziału  Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego spotkali się z seniorami z Domu Pomocy Społecznej w Sieradzu. 

Jest to kolejne odsłona akcji profilaktycznej „Bądź czujny, nie daj się nabrać” oraz realizowanych działań edukacyjnych „Na drodze patrz i słuchaj”. Policjanci uwrażliwili seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa. Omówili jakie metody stosują oszuści, aby wyłudzić pieniądze, między innymi „na wnuczka”, „pracownika socjalnego”, „na policjanta”, „na pracownika instytucji”, „pracownika banku”, „na zdalny pulpit”.  

Przestrzegali między innymi przed otwieraniem linków niewiadomego pochodzenia, jak również przed wysyłaniem pieniędzy obcym osobom i przekazywaniem swoich danych osobowych. 

Funkcjonariusze wyjaśnili uczestnikom spotkania co zrobić, aby się przed nimi uchronić i  jak postępować w przypadku zagrożenia. Przypominali o kontakcie na  numeru alarmowy 112. 

Swoje wystąpienie miał również pracownik sieradzkiego oddziału WORD–u. Przedstawił on zagrożenia na jakie narażeni są uczestnicy ruchu drogowego. Przypomniane zostały podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. 

Podczas spotkania zwrócono uwagę, jak ważna jest koncentracja na drodze. Dlatego też przestrzegano seniorów przed używaniem telefonów, szczególnie kiedy przechodzą przez przejście dla pieszych. Uwrażliwiono osoby starsze, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, które niejednokrotnie mogą zapobiec tragedii. 

Policjanci chętnie odpowiadali na liczne pytania związane z bezpieczeństwem, szczególnie w miejscu publicznym, w miejscu zamieszkania. 

Seniorom przypomniano również o możliwych sposobach kontaktu z ich dzielnicowym oraz o  dostępnych aplikacjach, które pozwalają nam wspólnie zadbać o bezpieczeństwo.

Policjanci zaprezentowali Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której każdy może mieć wpływ na to, co się dzieje w naszym otoczeniu i zgłaszać zauważone wykroczenia, natomiast dzięki aplikacji Moja Komenda — możemy łatwo znaleźć dzielnicowego i skontaktować się z nim. 

Na koniec spotkania przekazano seniorom ulotki i materiały profilaktyczne, które warto zostawić w widocznym miejscu w domu. 

Wszystko po to, aby co jakiś czas przypomnieć sobie, że niestety oszuści cały czas są aktywni i trzeba być czujnym. Seniorzy wyposażeni zostali również w elementy odblaskowe. Źródło KPP Sieradz. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz