wtorek, 11 kwietnia 2023

Podsumowanie działań "Wielkanoc 2023" na drogach powiatu sieradzkiego

W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego podczas Świąt Wielkanocnych sieradzcy policjanci od piątku 7 kwietnia do poniedziałku 10 kwietnia 2023 roku, przeprowadzili działania prewencyjne pod nazwą „Wielkanoc 2023”.

Policjanci czuwali nad bezpieczeństwem osób podróżujących drogami naszego powiatu. Funkcjonariusze monitorowali prędkość pojazdów, kontrowali stan trzeźwości kierujących oraz reagowali na wszelkie wykroczenia. W okresie świątecznym w naszym regionie było bezpiecznie, nie doszło do żadnego wypadku drogowego. Odnotowano 12 kolizji, w których nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Policjanci zatrzymali 5 kierujących pod wpływem alkoholu. 7 kwietnia 2023 roku po godzinie 16.00, policjanci którzy patrolowali miejscowość Kamienna zauważyli, że kierowca nissana na widok radiowozu, pomimo sygnalizowania manewru skrętu w prawo nagle „zmienił zdanie” i pojechał prosto. Zachowanie kierowcy wzbudziło podejrzenie mundurowych, dlatego pojechali za nim. Za kilkanaście metrów kierujący nissanem chciał skręcić w posesję. Z uwagi na zbyt dużą prędkość stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do rowu. Nie odniósł żadnych obrażeń i sam wysiadł z pojazdu. Kierowca to 22-letni mieszkaniec powiatu sieradzkiego. Alkomat wskazał, że miał 0,4 promila alkoholu w organizmie i jednocześnie posiadał dwa aktywne sądowe zakazy prowadzania pojazdów.  

Tego samego dnia około godziny 19.30 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie, że w okolicach Rossooszycy kierowca BMW wjechał do rowu i uciekł. Na miejsce skierowany został patrol warciańskiego komisariatu. Policjanci ustalili, że właścicielem auta jest 28-letni mieszkaniec powiatu sieradzkiego, który prawdopodobnie przebywa na jednym z parkingów w Warcie. Mundurowi zastali tam 28-latka od którego wyraźnie czuć  było alkohol i trudno było się z nim porozmawiać. Badanie alkomatem wskazało, że miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Mężczyzna początkowo zaprzeczał, że to on kierował BMW. Twierdził, że to jakiś przypadkowo poznany mężczyzna, którego danych nawet nie zna. Jednak w dalszej rozmowie z policjantami przyznał się do kierowania BMW. Wyjaśnił, że uciekł z miejsca zdarzenia, gdyż bał się konsekwencji prawnych.  

Kolejnych dwóch nieodpowiedzialnych kierujących wpadło w ręce błaszkowskich policjantów. Około godziny 21.30 na ulicy Sulwińskiego w Błaszkach mundurowi zatrzymali do kontroli osobowego citroena, którego 33-letni kierowca miał w organizmie ponad 3 promile alkoholu. To jednak nie jedyne jego przewinienie. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach okazało się, że złamał on sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów, a samochód którym jechał  nie miał aktualnych badań technicznych.Natomiast po godzinie 20.00 w miejscowości Wągłczew w wyniku policyjnej kontroli ujawniony został nietrzeźwy kierowca volkswagena. 36-letni mieszkaniec powiatu sieradzkiego kierował samochodem mając w organizmie ponad promil alkoholu. Z kolei około godziny 22.30 na ulicy Aleja Grunwaldzka w Sieradzu patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli kierowcę seata. Okazało się, że 38-letni mieszkaniec powiatu sieradzkiego jechał na „podwójnym gazie”, gdyż badanie alkomatem wskazało ponad 2,2 promila alkoholu w organizmie.  

Nieodpowiedzialni kierowcy,  którzy wsiadają za kierownicę na „podwójnym gazie”  nie unikną kary. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz wysoka grzywna. Złamanie sądowego zakazu prowadzenie pojazdów zagrożone jest karą do 5 lat więzienia. Apelujemy o rozsądek za kierownicą! Źródło KPP Sieradz.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz