wtorek, 30 maja 2023

Rozmowy o "Uczciwej Polsce" w sieradzkim Muzeum Okręgowym

Parlamentarzyści z PSL: Dariusz Klimczak, Krzysztof Paszyk i Paweł Bejda odwiedzili dzisiaj Sieradz w ramach trasy poświęconej projektowi "Uczciwa Polska". Spotkanie posłów z lokalnymi samorządowcami odbyło się w Muzeum Okręgowym w Sieradzu a gospodarzem tego spotkania był starosta sieradzki Mariusz Bądzior. 


    Podczas konferencji nie mogło zabraknąć tematów dotyczących bieżącej sytuacji społecznej oraz gospodarczej w kraju. Została poruszona kwestia ustawy "Lex Tusk" czyli ustawy powołującej komisję ds. zbadania rosyjskich wpływów w Polsce. Jak mówi Dariusz Klimczak ustawa daje komisji niebezpieczne narzędzia: "kompetencje śledcze, prokuratorskie, policyjne i sądowe", to zdaniem polityka jest haniebne oraz złe. Poruszane zostały także kwestie wadliwego systemu zdrowia, gdzie pacjent coraz częściej musi chodzić do prywatnych poradni czy też powielania składek zdrowotnych u przedsiębiorców. Co do samego rolnictwa dzisiejsi goście zwracali uwagę na problem z niekontrolowanym przepływem transportu produktów rolniczych z Ukrainy. 

    Poseł Paweł Bejda na dzisiejszym spotkaniu zwrócił uwagę na problem obronności naszego kraju i w ostatnim czasie spadających rakiet na terenie Polski, zdaniem posła system ten nie istnieje i trzeba go jak najszybciej stworzyć. Zaniepokoił też posła stan umów zawieranych z producentami broni na obronność naszego kraju. Jego zdaniem są zbyt kosztowne i nie są "offsetowe". 

Czym jest ten offset? Jest to umowa kompensacyjna czyli coś za coś. Na podstawie takiej umowy zagraniczny kontrahent sprzedający dany produkt (broń) zobowiązuje się skompensować brak zamówienia tego produktu w rodzimym przemyśle danego kraju transferem technologii wytworzenia i serwisowania tegoż produktu (broni), w kraju kupującego.

    Następnie głos zabrał poseł Krzysztof Paszyk i mówił o projekcie obywatelskiej ustawy "Uczciwa Polska". Ustawa zawiera trzy punkty. Pierwszy to niskooprocentowany (1,5%) kredyt hipoteczny dla młodych z wkładem własnym do 100 tys. zł gwarantowanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Drugi dotyczy opodatkowania i oskładkowania tylko jednego źródła dochodu w momencie gdy ktoś z pracujących osób ma klika źródeł dochodu. Trzeci punkt projektu odnosi się do osób starszych i przewiduje dziedziczenie emerytury po współmałżonku. Do wyboru byłoby to 100% emerytury pierwszej i połowa drugiej.

    Przyszedł też czas na zadawanie pytań od zebranych w muzeum słuchaczy, na które dzisiejsi goście starali się wnikliwie odpowiadać. Były to pytania o powielaną składkę zdrowotną czy też możliwość przywrócenie paszportów identyfikacyjnych zwierząt hodowlanych.

    Głos na spotkaniu zabrał również były senator PSL Sylwester Gajewski, który zwrócił uwagę że "Ludowcy" prawdopodobnie będą za cztery miesiące po wyborach rządzili rolnictwem, ale wciąż nie ma w strukturach PSL wybranego i przygotowanego kandydata na ministra rolnictwa oraz kandydatów na prezesów agencji związanych z rolnictwem.

    Z kolei były poseł PSL Wiesław Gołębiewski zwrócił uwagę na to że gra w wyborach toczy się o to "jak usunąć dyktaturę" i że trzeba ją pokonać bo jeśli to się nie stanie, to możemy się pożegnać z demokracją i normalnym światem. 

    Na koniec dzisiejszego spotkania nasi goście wraz ze starostą sieradzkim złożyli kwiaty pod pomnikiem Wincentego Witosa.1 komentarz:

  1. Dobro Polski jest celem idźmy do wyborów głosujmy bo historia lubi się powtarzać a wojenki są dobre dla Jarosława ale nie dla normalnego przeciętnego Polaka

    OdpowiedzUsuń