wtorek, 9 maja 2023

Uchroń się przed oszustami

Sposobów na wyłudzenia pieniędzy od osób starszych jest wiele. Przestępcy wymyślają nowe metody, podszywając się pod osoby, które budzą zaufanie. Wyłudzają dane do kont bankowych, kart kredytowych lub przesyłają fałszywe linki do stron, dzięki którym okradają konta nieświadomych niczego ofiar. Czasami także oferują towar lub usługi, których nie mają zamiaru przesłać czy wykonać. Teraz w okresie wiosennym powinniśmy być szczególnie czujni na przykład przy rezerwowaniu noclegów na letni wypoczynek.

Czasami oszuści nakłaniają do kliknięcia na przesłane przez siebie linki, które kierują do fałszywych stron wyłudzających dane dostępowe do konta. Innym razem każą instalować różne aplikacje, które również umożliwiają im dostęp do naszych kont i kradzież pieniędzy. A w innych przypadkach udają klientów, którzy chcą od nas kupić towar wystawiony na portalu aukcyjnym i wyłudzają od nas dane, żeby następnie nas okraść. Często też zdarzają się przypadki fałszywych ofert na sprzedaż różnego rodzaju towarów, które po opłaceniu nie docierają do klientów.

W ostatnim czasie popularna jest też metoda, którą przestępcy wykorzystują w perfidny sposób – umieszczają w Internecie reklamy, z których wynika, że gwarantują szybkie pomnożenie zainwestowanych środków. Niestety znajdują się osoby, które licząc na łatwy i szybki zarobek, bez zastanowienia przelewają pieniądze na nieznane konta. Gdy orientują się, że wpadły w sidła oszustów jest już za późno, a „zainwestowanych” pieniędzy nie udaje się odzyskać.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie przy korzystaniu z Internetu. Chrońmy swoje dane - nie podawajmy danych do logowania na konta bankowe czy numerów kart, w żadnym wypadku nie skanujmy i nie wysyłajmy zeskanowanych dokumentów takich jak na przykład dowód osobisty. Nie przekazujmy też żadnych poufnych informacji przez telefon. Nie klikajmy na podane linki i nie instalujmy w ten sposób aplikacji, aby nie narazić się na utratę oszczędności życia. Zanim przekażemy komuś kod blik zastanówmy się czy naprawdę go potrzebuje i skontaktujmy się z tą osobą telefonicznie. Być może w ten sposób unikniemy utraty pieniędzy. Nie podejmujmy żadnych decyzji w pośpiechu i zawsze zastanówmy się czy warto inwestować oszczędności życia w Internecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz