środa, 2 sierpnia 2023

79. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO - obchody w Błaszkach

We wtorek, 1 sierpnia 1944 roku, o godz. 17.00 (określonej kryptonimem „W”, jak Wolność), wybuchło Powstanie Warszawskie. Było to jedno z najważniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych wydarzeń zapisanych na kartach historii miasta. Planowane na kilka dni, trwało ponad 2 miesiące.

Powstanie Warszawskie było największą bitwą, stoczoną podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi. Powstańcy walczyli w nim bowiem przeciwko regularnym formacjom niemieckim, bez ciężkiego uzbrojenia, samolotów, dział i czołgów. O jego wybuchu przesądziły względy polityczne, a nie położenie militarne. Było najdonioślejszym działaniem Armii Krajowej. Powstanie, choć nie osiągnęło celów ani wojskowych, ani politycznych, było fenomenem w skali okupowanej Europy. Dla kolejnych pokoleń Polaków stało się jednak symbolem męstwa w walce o niepodległość.

W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego pod pomnikiem Bohaterom tej Ziemi kwiaty złożyli i zapalili znicze Burmistrz Błaszek – Piotr Świderski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Błaszkach Ireneusz Hendrysiak, Zastępcy Przewodniczącego Rady Miejskiej w Błaszkach, Andrzej Kosatka oraz Zbigniew Jaworski a także delegacja z Powiatowego Zespołu Szkół w Błaszkach.

(Źródło Gmina Błaszki)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz