środa, 23 sierpnia 2023

Panele fotowoltaiczne na sieradzkich szkołach

 W sieradzkim magistracie podpisano umowę na instalację paneli fotowoltaicznych na sieradzkich szkołach podstawowych. Ich łączna moc wyniesie blisko 200 kWp.

Podpisy pod umową o wartości 905.242,64 zł złożyli Emilia Marek, zastępca Prezydenta Sieradza oraz Jacek Helbin, wiceprezes zarządu SolarSpot. To właśnie ta spółka złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu, w którym uczestniczyło siedem firm.
W ramach inwestycji zaplanowano wykonanie instalacji fotowoltaicznych na szkołach podstawowych numer 1, 4, 6 oraz 9. Ich łączna moc wyniesie 194,85 kWp. Zamontowane zostaną również układy monitoringu instalacji przez sieć LAN/WI-FI. Wykonana zostanie także częściowa przebudowa i dostosowanie istniejących instalacji odgromowych tak, aby zabezpieczały budynki i wybudowane instalacje fotowoltaiczne. Inwestycja ma zostać wykonana w ciągu 4 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

To już kolejne przedsięwzięcia podejmowane przez Sieradz w kwestii odnawialnych źródeł energii. W tym roku panele fotowoltaiczne, o mocy 49,68 kWp pojawią się również na dachu Urzędu Miasta Sieradza. - Bezpośrednim celem tej i wcześniejszych inwestycji jest obniżenie kosztów funkcjonowania budynków użyteczności publicznej w Sieradzu oraz redukcja emisji zanieczyszczeń do atmosfery - mówi Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

Wartość dwóch wspomnianych przedsięwzięć to niemal 1,3 mln zł, z czego 964,8 tys. zł, to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, które pozyskało Miasto.

W poprzednich latach udało się uzyskać dodatkowe środki na panele fotowoltaiczne:
- dla 277 mieszkańców Miasta Sieradza (instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne)
- na budynkach wszystkich publicznych przedszkoli
- na Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 8 – tutaj wraz z panelami zamontowana została pompa ciepła i kocioł olejowy.

Łączna wartość wszystkich dotacji pozyskanych na Odnawialne Źródła Energii w mieście to ponad 7 milionów złotych. Źródło UM Sieradz.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz