wtorek, 12 września 2023

Narodowe czytanie "Nad Niemnem"

 Sieradz włączył się do 12 odsłony Narodowego Czytania. Tym razem powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem".

W poniedziałkowe popołudnie wybrane fragmenty czytano w Sieradzkim Parku Etnograficznym tuż nad rzeką Żegliną.

Wybrane fragmenty czytały między innymi Kazimiera Gotkowicz Wicestarosta Sieradzki oraz Sylwia Dęga - Frątczak Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Sieradzkiego.
Ich interpretacji słuchała sieradzka młodzież szkolna.

Powieść Elizy Orzeszkowej powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza.

Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. Powieść zekranizowano po raz pierwszy w 1939 roku, ale film zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80 XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego.

 

"Nad Niemnem" to zdecydowanie najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Książkę tą czytano w tym roku w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania

W Sieradzu fragmenty powieści czytał Paweł Osiewała, prezydent Miasta, Magdalena Marciniak, kierownik referatu oświaty sieradzkiego magistratu oraz przedstawicielki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu.  
W rolę słuchaczy wcieli się ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Bolesława Zwolińskiego w Sieradzu . Najbardziej aktywni słuchacze, którzy wykazali się wiedzą o powieści Elizy Orzeszkowej, nagrodzeni zostali podwójnymi zaproszeniami  na seanse filmowe ufundowane przez Sieradzkie Centrum Kultury . Źródło Powiat Sieradzki i UM Sieradz.4 komentarze:

 1. Nie wiedziałem, że Skansen przenieśli znad Żegliny nad Wartę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Źródło podane Powiat Sieradzki

   Usuń
  2. Jeśli się zamieszcza takie informacje, to wypadałoby ją przeczytać i ewentualnie skorygować, a nie powielać w ciemno to co przysłali.

   Usuń
 2. Aby to skorygować trzeba by było wiedzieć co miał autor materiału na myśli, prawdę mówiąc rzeka Warta jest w niewielkiej odległości jakieś 700 metrów

  OdpowiedzUsuń