W roku 2023 Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca przypada na 16 października. To święto obchodzimy od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Jego podstawowym celem jest podniesienie wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymania akcji serca. W tym dniu można i należałoby wziąć udział w szkoleniu, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy taka wiedza będzie nam potrzebna.
Należy podkreślić, że 16 października dochodzi także do spotkań uczniów z Ratownikami Medycznymi w Szkole. Podopieczni Szkół uczą się przywracania krążenia. Dzięki tej inicjatywie nie raz słyszy się, że jakiś młody człowiek uratował życie innej osobie Akcja „Restart Heart” łączy ludzi w ponad 1260 Instytucjach w Polsce. Należy podkreślić, iż w 2013 roku Polacy pokonali rekord świata w resuscytacji. W akcji wzięło udział 86580 osób, które dokonywało przewrócenia akcji serca na fantomach. Pobijaniem rekordów zajmuje się także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na czele z Jurkiem Owsiakiem, która przeszkoliła aż 2,5 miliona dzieci!
Zachęcamy do przyłączenia się do świętowania w tegorocznych obchodach. Dzięki temu poszerzymy swoją wiedzę oraz umiejętności związane z pierwszą pomocą. Pamiętajmy, że udzielają Pierwszej Pomocy możemy uratować komuś życie, dlatego nie bójmy się, że możemy zrobić komuś krzywdę. Niech obawy związane z połamaniem żeber nie spowodują, że nie dokonamy resuscytacji.
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) to połączenie technik, w tym uciśnięć klatki piersiowej, mających na celu wpłynąć na ruch mięśnia sercowego, aby zapewnić krążenie krwi i dostarczanie tlenu do mózgu, aż ostateczne może pobudzić serce do ponownego rozpoczęcia pracy. Zawał serca występuje, gdy część serca jest pozbawiona tlenu. Zawał serca może zaburzać jego rytm i zdolność do pompowania krwi. Dzieje się tak, ponieważ serce nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu i nie może pompować krwi w organizmie. Nie ma bicia serca (pulsu), ponieważ serce nie działa. Termin medyczny określający atak serca to ostry zawał mięśnia sercowego. Kiedy krew przestaje krążyć, mózgowi brakuje tlenu, a człowiek szybko traci przytomność i przestaje oddychać.
(Źródło internet)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz