wtorek, 10 października 2023

KOLEJNI NIETRZEŹWI NA DROGACH. APELUJEMY O ROZSĄDEK!

Kolejni nieodpowiedzialni kierowcy wyeliminowani z ruchu. 27-latek, który miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie wsiadł za kierownicę fiata, łamiąc jednocześnie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Spowodował kolizję i odjechał z miejsca zdarzenia. 31-letnia kierująca motorowerem, która miała prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie straciła panowanie nad pojazdem i wjechała do rowu. Grożą im surowe konsekwencje prawne. Kierowco bądź rozsądny!
(Źródło KPP Sieradz)


7 października 20203 roku po godzinie 21.00 dyżurny policji został powiadomiony o zdarzeniu drogowym na Alei Grunwaldzkiej w Sieradzu. Zgłaszający relacjonował, że ujął kierowcę, który uderzył w jego pojazd i odjechał. Na ulicy Wnuka policjanci zastali poszkodowanego kierowcę audi. Wyjaśnił on, że kiedy jechał Aleją Grunwaldzką w kierunku ulicy Jana Pawła, w tył jego samochodu uderzył fiat. Zjechał na bok, oczekując, że kierowca fiata również zatrzyma swój samochód. Niestety ten ominął go i skręcił w kierunku galerii. Poszkodowany pojechał za nim i dogonił go na ulicy Wnuka zajeżdżając mu drogę. W międzyczasie o całym zdarzeniu powiadomiona została policja. Kierowca fiata prosił go, aby nie wzywał policji, a on pokryje szkodę. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce przejęli dalsze czynności. Ustalili dane kierowcy fiata i zbadali jego stan trzeźwości. Był to 27-letni mieszkaniec gminy Sieradz. Badanie alkomatem wskazało, że miał on w organizmie prawie 2 promile alkoholu. Okazało się również, że złamał on sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.  27-latek zaprzeczył, że uciekł z miejsca zdarzenia. Twierdził, że chciał tylko przejechać dalej i zatrzymać się w bezpiecznym miejscu, aby nie stwarzać zagrożenia w ruchu drogowym. Nieodpowiedzialny kierowca został zatrzymany i przewieziony do komendy. Noc spędził w policyjnej celi. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut złamania sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości i ucieczkę z miejsca zdarzenia. Odpowie on również za spowodowanie kolizji.

Tego samego dnia około godziny 14.00 policjanci z Komisariatu Policji w Warcie interweniowali w miejscowości Zielęcin, w gminie Goszczanów wobec nietrzeźwej kierującej motorowerem. Dyżurny policji przyjął zgłoszenie od naocznego świadka, że kobieta jadąca jednośladem straciła panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu. Na miejsce zostały skierowane służby ratunkowe. Policjanci ustalili, że motorowerem kierowała 31-letnia mieszkanka powiatu kaliskiego. Od kobiety wyczuwalna była silna woń alkoholu i mówiła bełkotliwie. Okazało się, że miała ona w organizmie 2,5 promila alkoholu. Służby medyczne przewiozły 31-latkę do szpitala, gdzie udzielono jej pomocy medycznej. Kobieta nie odniosła poważnych obrażeń. Odpowie ona za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości i spowodowanie kolizji. 

Kolejny raz przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz złamanie sądowego zakazu jest przestępstwem. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy i wysoka grzywna. Złamanie sądowego zakazu zagrożone jest karą do 5 lat więzienia. Pamiętajmy także, że tak nieodpowiedzialne zachowanie może być tragiczne w skutkach. Kiedy widzimy osobę nietrzeźwą zamierzająca wsiąść za kierownicę samochodu, zawsze o takim fakcie należy zawiadomić policję i w miarę możliwości uniemożliwić jej jazdę. Przypomnijmy, że każdy świadek przestępstwa ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać policji. Kierowco- piłeś alkohol? Nie kieruj samochodem!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz