wtorek, 24 października 2023

Międzynarodowe Święto Roweru

W roku 2023 Międzynarodowe Święto Roweru przypada na 24 października. Choć w większości wolimy przejażdżki rowerowe kiedy jest ciepło to trzeba przyznać że jazda rowerem sprawia niesamowitą frajdę zawsze.

Co do samego święta to trzeba przyznać iż rower jest wspaniałym środkiem transportu. Wystarczy na niego wsiąść i jechać przed siebie bez zmartwień bo nie musimy myśleć o zatankowaniu paliwem czy o staniu w mieście w korkach. Warto ten dzień świętować jak najczęściej, bo jazda na rowerze to dobry sposób na dobre zdrowie i samopoczucie ale czy 23 października pogoda na to pozwoli ? 

Historia roweru rozpoczęła się w 1817 rok. Został on stworzony w tym czasie przez barona Karla Von Drais’a z Niemiec i nosił nazwę „rower do biegania”, a po niemiecku Laufmaschine. Rok później został opatentowany. Ulepszoną wersję, która była wykonana z drewna i miała ruchome przednie koło opracował Denis Johnson z Londynu. Minusem obu konstrukcji był brak pedałów przez co „kolarz” musiał napędzać rower swoimi stopami. 

Obecnie najnowszą rozwijającą się gałęzią tego pojazdu są rowery elektryczne. Czy w przyszłości nie będziemy musieli używać siły mięśni, aby napędzać rower i czy to wciąż będzie rower ? Czas pokaże, a póki co cieszmy się tym co mamy ponieważ warto.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz