wtorek, 3 października 2023

Międzynarodowy Dzień Muzyki w Sieradzu

Owacje na stojąco! Bisy! Takie emocje wywołał zespół Tekla Klebetnica. Nie pierwszy raz mogliśmy usłyszeć w naszym regionie finalistów „Mam talent”. W lipcu zespół wystąpił w Warcie ramach „Kolorów Polski”, wędrownego festiwalu, organizowanego przez Filharmonię Łódzką.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, 2 października, Tekla Klebetnica zagrała w gościnnej Sali Koncertowej Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Sieradzu. Na scenie najwyższy kunszt muzyczny zaprezentowali:
Anna Czupryn – skrzypce , śpiew (Żywiec, Beskid Żywiecki) - jest absolwentką Szkół Muzycznych w Żywcu i w Bielsku-Białej, uczestniczka wielu warsztatów i kursów muzyki solowej, kameralnej oraz orkiestrowej zarówno w Polsce jak i za granicą. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce oraz Idyllwild Arts Academy w Los Angeles. W 2014 roku ukończyła z wynikiem celującym studia magisterskie Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie skrzypiec prof. Rolanda Orlika. Pasjonatka i instruktorka muzyki folklorystycznej, nauczycielka wyjątkowej techniki śpiewu białym głosem.

Zygmunt Czupryn – akordeon (Ustroń, Beskid Śląski) - absolwent klasy saksofonu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w mieście Jastrzębie - Zdrój. Swoją pasję do akordeonu odkrył dużo później. Sam nauczył się na nim grać, a miłość do tego instrumentu pozwala mu ciągle rozwijać swe umiejętności i 12 lat temu stała się bodźcem do stworzenia zespołu. Jest także wyłącznym dystrybutorem akordeonów marki Scandalli w Polsce.

Stanisław Dudek - bas (Międzybrodzie Bialskie, Beskid Żywiecki) - absolwent Szkoły muzycznej II stopnia w Żywcu, w klasie kontrabasu. Uczestnik wielu koncertów oraz projektów zarówno orkiestrowych, folkowych, jak też jazzowych. Obecnie rozpoczął studia magisterskie w Instytucie Muzycznym w Cieszynie (filia Uniwersytetu Śląskiego) w klasie kontrabasu mgr Piotra Górki.

Oraz Jenő Lisztes – cymbały węgierskie oraz perkusjonalia - uczęszczał do Szkoły Muzycznej Toth Aladar. W 2010 roku ukończył Akademię Muzyczną imienia Franciszka Liszta w Budapeszcie. Jest to muzyk cygańskiego pochodzenia, który na Węgrzech gra również w zespole ze światowej sławy cygańskim skrzypkiem Robym Lakatosem. Występował już na najsłynniejszych salach koncertowych, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Musikverein w Wiedniu czy Sydney Opera.

Tekla Klebetnica to połączenie tradycyjnego folkloru z elementami muzyki cygańskiej, klasycznej i jazzu, tzw. FOLK-CROSSOVER. Muzyka zespołu przenosi słuchaczy do swojego świata, zaprasza do muzycznej podróży! Folklor ma ogromne znaczenie dla każdego z nas, dlatego wielokrotnie zespół sięga do jego korzeni, dodając coś nowego i nietypowego. Utwory są zaaranżowane w ciekawy sposób, pełne barw – radości, smutków, szczęścia, dużej dawki energii i wirtuozerii. Tekla Klebetnica wykracza poza standardowe ramy, bawi się muzyką, stylami i gatunkami tak, by każdy mógł znaleźć w niej coś dla siebie. Zespół tworzą muzycy, którzy odnaleźli wspólny język muzyczny i którzy na przestrzeni lat poprzez miłość do tradycji i folkloru poznali się w wyjątkowych okolicznościach. To nie był przypadek i ich przeznaczeniem było spotkać się i wspólnie tworzyć muzykę. Każdy z nich reprezentuje inny folklorystyczny region. W muzyce uzupełniają się nawzajem i tworzą dość unikalne brzmienie poprzez połączenie dźwięku skrzypiec, akordeonu, kontrabasu i niepowtarzalnego instrumentu, jakim są cymbały węgierskie.

Koncertowi towarzyszyła wystawa akordeonów marki SCANDALLI oraz skrzypiec lutniczych.

Koncert odbył się dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Sieradza w ramach realizacji Zadania nr 2 – Wzbogacanie życia Sieradzan poprzez imprezy kulturalne.

Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Muzyczne FERMATA i PSM I st. w Sieradzu. Źródło UM Sieradz.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz