sobota, 7 października 2023

Paweł i Gaweł, czyli czytamy Fredrę po raz kolejny

„Fredro (jest) dla każdego!”. Naprawdę! Przekonali się o tym uczniowie Szkoły Podstawowej Gminy Sieradz im. Jana Pawła II w Sieradzu. Choć twierdzili, że nie znają utworów Patrona Roku 2023, przekonali się, że znają i to doskonale.

„Paweł i Gaweł”, „Osioł”, „Małpa w kąpieli” i „Sowa” – to opowieści, które znają
z dzieciństwa. Zastanawialiśmy się wspólnie więc o tym, dlaczego Aleksander Fredro napisał te bajki, fraszki i epigramy. Rozmawialiśmy z młodzieżą o języku, o tym jak się zmienił, ale
i o aktualności wierszy Fredry. Młodzież zauważyła, że rozumiemy je tak samo, niezależnie od wieku i doświadczenia. Niektórym tak bardzo się podobały, że sami postanowili spróbować czytać Fredrę. Zdarzały się drobne trudności z wymówieniem słów dziś już nie używanych w języku polskim, ale zabawa była przy tym wspaniała.

Projekt „Fredro dla każdego!"" to cykl wydarzeń, dzięki którym chcemy nie tylko przybliżyć dorobek Patrona Roku 2023 i zaprosić wszystkich mieszkańców Sieradza do wspólnej zabawy, ale także poznawania polskiej literatury.

 Projekt „Fredro dla każdego!” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Źródło PBP w Sieradzu.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz