środa, 11 października 2023

Paweł i Gaweł, czyli czytamy Fredrę po raz ostatni

Prawie, liczymy bowiem na to, że Państwo będą nadal sięgać po utwory Patrona Roku 2023. My głośno czytaliśmy je w ramach projektu „Fredro dla każdego!”. Tym razem w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu. Młodzież i czytanie bajek? Czemu nie, na dobrą literaturę nigdy nie jest za późno.

(Źródło Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu)

Licealiści przypomnieli więc sobie „Pawła i Gawła”, „Osła”, „Małpę w kąpieli”, „Sowę”, „Koguty” i inne dłuższe i krótsze utwory Aleksandra Fredry. Okazało się, że nie tylko je znają, czytają je również młodszemu rodzeństwu. Opowiadaliśmy im co nieco także o życiu hrabiego, który był przecież żołnierzem Napoleona, a i później nie stronił od działań patriotycznych. Okazuje się, że był też bardzo wrażliwy na krytykę swojej twórczości, przez co przez kilkanaście lata nie publikował, ani nie pozwalał wystawiać w teatrach jego dzieł. Brzmi znajomo? Owszem, dziś też są twórcy, którym trudno uporać się z hejtem w internecie. Zmieniły się narzędzia, ale natura ludzka już niekoniecznie. O tym również rozmawialiśmy z młodzieżą, czytając przy okazji fraszki i epigramaty Fredry. Fredro dla każdego? Jak najbardziej! Fredro wciąż aktualny? Absolutnie! Projekt „Fredro dla każdego!"" to cykl wydarzeń, dzięki którym chcemy nie tylko przybliżyć dorobek Patrona Roku 2023 i zaprosić wszystkich mieszkańców Sieradza do wspólnej zabawy, ale także poznawania polskiej literatury.

Projekt „Fredro dla każdego!” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz