wtorek, 24 października 2023

Sieradz 3D w nowym wydaniu

Gotowa jest już nowa odsłona serwisu, na który składa się interaktywna mapa Sieradza, wykonana m.in. na podstawie kilkunastu tysięcy zdjęć lotniczych.

Pierwsza tego typu interaktywna mapa Sieradza powstała w 2020 r. Był to pierwszy taki przypadek w historii, że nasze miasto zostało tak dokładnie sfotografowane z powietrza. W ciągu tych trzech lat zaszły jednak duże zmiany, a wykonane wówczas zdjęcia przestały być aktualne.

Wiosną tego roku przeprowadzono więc kolejne naloty i wykonano kolejne kilkanaście tysięcy zdjęć, które składają się na nową odsłonę serwisu. Zawiera on m.in. model 3D Sieradza, ortofotomapę z możliwością płynnego skanowania zmian terenu od 2004 do 2023 roku. Istnieje również możliwość przeglądania zdjęć ukośnych Sieradza oraz przeglądania mapy w technologii laserowego skanowania lotniczego "Lidar".

Ukośne ortofotomapy miast powstają poprzez wykonanie kilkunastu tysięcy zdjęć lotniczych w czterech podstawowych kierunkach świata pod kątem około 45 stopni. Specjalistyczny zestaw kilku kamer jednocześnie wykonuje zdjęcia ukośne i pionowe. Dodatkowo cała powierzchnia terenu jak i budynki czy drzewa na nim się znajdujące zostały zeskanowane laserem.

Dzięki szczegółowym zdjęciom i danym, które znajdują się w serwisie można dokonywać pomiarów w poziomie i pionie oraz mierzyć powierzchnię a nawet sprawdzić zacienienie i nasłonecznienie obiektów.

Nowa interaktywna mapa Sieradza znajduje się tutaj - https://sieradz.simplygeo.pl

Źródło UM Sieradz.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz