czwartek, 26 października 2023

SPOTKANIA UCZNIÓW Z SĘDZIĄ ANNĄ MARIĄ WESOŁOWSKĄ - KOLEJNA ODSŁONA PROGRAMU "STOP DLA HEJTU W SIERADZU"

Uczniowie klas szóstych sieradzkich Szkół Podstawowych wzięli udział w niezwykłej lekcji profilaktyki z autorytetem w dziedzinie prawa – sędzią Anną Marią Wesołowską. To kolejna odsłona projektu profilaktycznego „Stop dla hejtu w Sieradzu”.

(Źródło KPP Sieradz)

Anna Maria Wesołowska znana jest z paradokumentu ,,Sędzia Anna Maria Wesołowska”. Ta wyjątkowa osoba, jest nie tylko postacią telewizyjną, ale przede wszystkim sędzią która przez  40 lat orzekała w Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Łodzi. Z udziałem tego wyjątkowego gościa przeprowadzone zostały spotkania edukacyjno- profilaktyczne. W tych niezwykłych lekcjach prawa i profilaktyki wzięło udział ponad 300 uczniów z sześciu sieradzkich szkól podstawowych. Ten szeroki wachlarz działań to kolejna odsłona programu profilaktycznego „Stop dla hejtu w Sieradzu”, którego organizatorami jest Komenda Powiatowa Policji w Sieradzu oraz Urząd Miasta Sieradza. 

Podczas wszystkich spotkań poruszane były sprawy związane z przestępczością nieletnich i odpowiedzialnością prawną za czyny karalne. Pani Sędzia uświadamiała zebranym, że coraz więcej młodych ludzi staje przed sądem, coraz młodsi wchodzą w konflikt z prawem, sięgają po alkohol, narkotyki, rozpoczynają współżycie seksualne. Uświadamiała młodych ludzi, gdzie istnieją granice między głupstwem a przestępstwem, żartem a wykroczeniem przytaczając wiele historii ze swojego doświadczenia zawodowego. Opowiedziała jak wygląda życie młodego człowieka po błędzie. Pani Sędzia upatruje przyczyny tego stanu w zacierających  się granicach między tym, co jest dobre, a co złe. Mówiła o braku szacunku dla siebie oraz dla drugiego człowieka. Namawiała, by przerywać zmowę milczenia i nie ukrywać problemów. Poruszyła także zagadnienia dotyczące niebezpieczeństw, które czyhają na dzieci i młodzież w Internecie. Pani Sędzia w bardzo ciekawy sposób opowiadała o swoich doświadczeniach zawodowych. Przytoczyła historie z sali sądowej, które szczególnie zapadły jej w pamięć. Podczas wizyty zachęcała młodzież do aktywnego włączania się w edukację prawną poprzez tworzenie w szkołach tzw. „kącika prawnego”. W ramach projektu dla każdej szkoły zakupione zostały „skrzynki korczakowskie”), służące temu aby sygnalizować wszelkie nieprawidłowości i codzienne problemy. Uczniowie mogli dowiedzieć się również wiele o pracy sędziego. Potencjalni przyszli prawnicy mogli nawet przymierzyć togę i wziąć do ręki łańcuch sędziowski 

Cała społeczność uczniowska podziękowała Pani Sędzi za serce, czas, cierpliwość i cenne wskazówki, które pozwolą młodym ludziom dokonywać w życiu tylko dobrych wyborów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz