czwartek, 5 października 2023

UWAGA NA OSZUSTÓW! KOLEJNĄ OSOBA STRACIŁA OSZCZĘDNOŚCI

Oszuści wykorzystują różne metody, aby wyłudzić pieniądze od starszych osób. Minionej doby fałszywy „policjant” oszukał straszą mieszkankę Sieradza. Apelujemy o czujność, rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi.

Systematyczne apele policji i prowadzone kampanie informacyjne spowodowały, że świadomość społeczeństwa co do metod działania oszustów jest coraz większa. Coraz częściej seniorzy orientują się, że ich rozmówca nie jest tym, za kogo się podaje. Nadal zdarzają się jednak sytuacje, że osoby starsze tracą czujność i dają się zwieść oszustom. Oszuści wykorzystują empatię i dobroduszność starszych osób oraz ich chęć pomocy swoim najbliższym. Przedstawiając nieprawdziwe historie, podszywając się pod członków rodziny, a nawet policjanta czy prokuratora, nakłaniają seniorów do przekazania pieniędzy, które niekiedy stanowią oszczędności ich całego życia.

4 października 2023 roku w godzinach popołudniowych do 80-letniej mieszkanka Sieradza odebrała telefon od mężczyzny podającego się za policjanta. Rozmówca  twierdził, że jej syn spowodował wypadek, potrącił na pasach młodą i kobietę i został zatrzymany. Aby uniknąć aresztu trzeba zapłacić adwokatowi duża sumę pieniędzy. Rozmówca powiedział, że przyjdzie do niej policjant, któremu kobieta ma przekazać pieniądze. Seniorka wierząc, że  pomaga swojej najbliższej osobie przekazała gotówkę fałszywemu policjantowi. Kiedy wieczorem odwiedzili ją członkowie rodziny zorientowała się, że została oszukana.

Przypominamy!

Prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy. Nie poprzestają na kontakcie telefonicznym, oraz nie zwracają się do osób postronnych o pomoc w realizacji działań operacyjnych. W przypadku odebrania takiego telefonu należy natychmiast się rozłączyć i powiadomić policję. Każdorazowo warto wszystko gruntownie sprawdzić i nie ulegać namowom ani groźbom przestępców.

Policja ostrzega!

•        Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych ani adresu!

•        Nigdy nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!

•        Nie ufaj nieznanym rozmówcom i sprawdzaj przekazywane przez nich informacje!

•        Zawsze najpierw rozłącz połączenie telefoniczne, aby wybrać inny numer!

•        Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom!

•        Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!

•        Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować!

•        Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.

•        Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.

•        Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.

•        Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

Pamiętaj:

Policja nigdy nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon!

Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Twoich oszczędności do jakichkolwiek celów!

Policja nigdy nie przekazuje telefonicznie informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych ani danych policjantów biorących w nich udział!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz