poniedziałek, 2 października 2023

Warsztaty tworzenia komiksów w PBP

 W ostatni weekend w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu odbyły się warsztaty tworzenia komiksu, warsztaty poprowadził Tomasz Kontny scenarzysta komiksowy.Aleksander Fredro i jego bajki były pomysłami do powstania kilkunastu komiksów, które powstawały w ostatni weekend w PBP w Sieradzu. Każdy z uczestników pracował nad wylosowaną przez siebie bajką, we wszystkim uczestnikom pomagał Tomasz Kontny.


Tomasz Kontny jest między innymi autorem wielokrotnie nagradzanej serii „Wydział 7”, opowieści o funkcjonariuszach SB, którzy w realiach PRL rozwiązują sprawy, w które zamieszane są siły paranormalne. Jest też współtwórcą i wydawcą „Opowieści tramwajowych”. Sam nie rysuje, ale współpracuje z wieloma znakomitymi polskimi autorami, wśród których są między innymi Robert Adler, Jakub Babczyński, Krzysztof Budziejewski, Edyta Bystroń, Artur Chochowski, Daniel Gutowski, Katarzyna Klas, Arkadiusz Klimek, Piotr Nowacki, Krzysztof Owedyk, Grzegorz Pawlak, Paweł Piechnik, Wojciech Stefaniec, Marek Turek, Mikołaj Tkacz, Mikołaj Ratka, Mateusz Skutnik, Rafał Szłapa, Agata Wawryniuk, Leszek Wicherek i Katarzyna Witerscheim.
Tomasz Kontny jest również projektantem i producentem gier komputerowych, autorem spektakli teatralnych, prowadzi również warsztaty scenopisarskie i zajęcia
z kreatywnego pisania na Uniwersytecie Śląskim oraz w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera.


Każdy z uczestników musiał napisać scenariusz takiego komiksu, musiał określić temat, jaki będzie w komiksie i napisać scenariusz, ilu uczestników tyle pomysłów na scenariusz komiksu, kliknij, aby wysłuchać MP3.


O tym, jak powstają komiksy i czego nie może zabraknąć w komiksie, podczas warsztatów rozmawiałem z Tomaszem Kontnym, kliknij, aby wysłuchać MP3.


Dlaczego Fredro w komiksach rozmawiałem z Joanną Chachułą z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu, kliknij, aby wysłuchać MP3.


To wydarzenie w ramach projektu "Fredro dla każdego!", który w nowatorski sposób przybliża twórczość Patrona Roku 2023, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Foto redakcja Sieradz To MY i PBP w Sieradzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz