piątek, 17 listopada 2023

Adam Bielecki o wyprawach w góry

W dniu 16 listopada Powiatowa Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie ze znanym z alpinistą, taternikiem i podróżnikiem Adamem Bieleckim.

W spotkaniu brało udział około 150 osób, sala była dosłownie wypełniona po brzegi a część ludzi stała wręcz na korytarzu. Opowieści o wyprawach w góry pana Adama były bardzo ciekawe i nic w tym dziwnego gdyż to uczestnik zimowej wyprawy narodowej na K2, czy bohaterem głośnej akcji ratunkowej na Nanga Parbat, dzięki której udało się uratować życie francuskiej himalaistce Elizabeth Revol. 

Adam Bielecki wspina się w górach od 20 lat. Był liderem kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. Jest zdobywcą wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, najmłodszego, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri, 7010 m.

W 2011 roku zdobył piąty szczyt świata, Makalu, 8463 m. Rok później wraz z Januszem Gołąbem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I, 8068 m, co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic, a także uznane za największe osiągnięcie w dziedzinie eksploracji w 2012 roku przez prestiżowy portal amerykański explorersweb. Zdobył K2 i Broad Peak – pierwsze zimowe wejście.

Na wiosnę 2014 roku wziął udział w zakończonej sukcesem wyprawie na północną ścianę Kanczendzongi kierowanej przez Denisa Urubko. Zimą 2016 r. razem z Jackiem Czechem podjął próbę pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat, 8125 m.

W ramach ekspedycji "Annapurna Polsped Expedition 2017" wraz z Felixem Bergiem i Rickiem Allenem zdobył w lekkim stylu siedmiotysięcznik Tilicho Peak, a także podjął zaawansowaną próbę wyznaczenia nowej drogi na dziewiczej, północnej ścianie Annapurny, 8091 m.

W 2018 r. razem z Felixem Bergiem wytyczył nowy wariant drogi na zachodniej ścianie Gasherbruma II, 8035 m.

Adam Bielecki nigdy nie używa dodatkowego tlenu z butli podczas swoich wspinaczek.

Himalaista został odznaczony m. in. Orderem Odrodzenia Polski oraz Orderem Narodowym Legii Honorowej. Pochodzi z Tychów, mieszka w Wielkopolsce, jest absolwentem psychologii UJ.

W 2017 r. ukazała się jego pierwsza książka pt. „Spod zamarzniętych powiek”.

(Źródło PBP w Sieradzu)

Książka „Spod zamarzniętych powiek” była dostępna na spotkaniu z naszym gościem, rozeszła się naprawdę szybko. Spotkanie z panem Adamem trwało ponad 2,5 godziny. Zakończyło się podpisywaniem książek oraz wspólnymi zdjęciami.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz